Transfer din cont bancar la numerar

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
isailac
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 05, 2018 4:04 pm

Transfer din cont bancar la numerar

#1 Mesaj de isailac »

Buna ziua,

Am citit putin despre retragerea banilor din contul de PFA si depunerea acestora in "casierie" (utilizarea acestora in scopul activitatii pentru plati cu numerar).

Am inteles bine ca se face in felul urmator:
1. Se opereaza banca si pentru suma din extras retrasa se bifeaza decontari (care nu duce in RJIP)
2. Se opereaza casa si se face incasarea propriu zisa tot prin decontari (ca nu duce in RJIP)

Astfel, avem iesirea de numerar din banca si intrarea de numerar in casierie, fara sa se regaseasca in RJIP (din cate am citit nu trebuie sa se regaseasca).

Va multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transfer din cont bancar la numerar

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu exista registru de casa asa ca renunta la operatiunea de la pct 2.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

isailac
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 05, 2018 4:04 pm

Re: Transfer din cont bancar la numerar

#3 Mesaj de isailac »

Pai ca sa pot face de exemplu o plata numerar am nevoie sa existe numerar in casa, de aceea retrag din banca. Deci trebuie sa ii operez la intrari in casa ca sa am de unde plati :)

Daca nu ii mai folosesc in casa si ii retrag ca sa ii folosesc in scop propriu intr-adevar nu ar mai trebui sa ii pun in "casa"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer din cont bancar la numerar

#4 Mesaj de tomac »

La PFA este irelevant că ajung banii în casă sau nu pentru că acestea nu au registru de casă unde să se vadă soldul casei. Se pot trece acele ridicări "la casă" doar pentru a avea ca PFA o evidență a banilor, pentru uz propriu și nu pentru alte rațiuni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

isailac
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 05, 2018 4:04 pm

Re: Transfer din cont bancar la numerar

#5 Mesaj de isailac »

Multumesc pentru raspunsuri. Asa am inteles si eu, si folosind decontari nici nu apar in RJIP, pentru ca asa am inteles din OMFP 170/2015.

Scrie răspuns