(din nou) plăți facturi RON cu card Revolut (USD)

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

(din nou) plăți facturi RON cu card Revolut (USD)

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Salutare!
În primul rând, reamintesc că suntem pe Saga PS, PFA neplătitor de TVA, contabilitate în partidă simplă, nu există încasări în numerar.

Așadar, în urma unor conversații de aici și din alte părți, am ajuns la o procedură complicată de înregistrare a plăților făcute cu cardul Revolut:
1. În sagaPS, am definit Revolut_USD, Revolut_RON și Decontări (nepreluat în RJIP)
2. Înregistrez o plată din Revolut_USD, pe DECONTĂRI, valoarea în USD și cursul de pe extrasul Revolut.
3. Înregistrez o încasare în Revolut_RON, pe DECONTĂRI, valoarea în RON rezultată mai sus
4. Înregistrez o plată-factură în Revolut_RON, valoarea în RON de mai sus

Întrebarea este:
Având în vedere documentele pe care trebuie să le aibă PFA (RJIP, Regitrul inventar, Registrul de evidență fiscală), aș putea să simplific cumva?
Adică:
1. Înregistrez plata-factură în Revolut_RON (pentru toate facturile pe care le plătesc)
2. La sfârșitul anului, înregistrez o plată din Revolut_USD, pe DECONTĂRI, la cursul care-o fi atunci, o sumă în USD ca să acopere totalul în RON din Revolut_RON
3. Înregistrez o încasare în Revolut_RON, pe DECONTĂRI, cu suma de mai sus - astfel aduc soldul Revolut_RON la zero.

E vreo problemă din punct de vedere al documentelor pe care le generez la sfârșitul anului?
Dar din alte puncte de vedere?
Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Scrie răspuns