Asociatie de proprietari

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
radua727
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 24, 2008 12:00 am

Asociatie de proprietari

#1 Mesaj de radua727 »

Buna ziua,

Se poate plati administratorul si femeia care face curatenie din veniturile asociatiei rezultate din inchireri spatii, antene, etc?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Asociatie de proprietari

#2 Mesaj de pomparaus »

Salariatii oricarei Asoc.de proprietari se platesc din banii asociatiei incasati conform cotelor de intretinere calculate. Ce treaba au salariile cu veniturile (care au regimul lor de impozitare desigur) obtinute de asociatie? Salariatii se platesc din banii asociatiei indiferent de sursa lor de venit.
Asociatia poate intr-adevar sa reduca sa zicem cheltuiala pe ap. intr-o luna, doua, etc.cu acele venituri obtinute din chirii.

omatr
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 10, 2013 10:53 am

Re: Asociatie de proprietari

#3 Mesaj de omatr »

Legea 196/2018
Art.53. - Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
h) adoptă hotărâri asupra cuantumului indemnizaţiilor precum şi asupra numărului şi funcţiilor personalului încadrat cu contract individual de muncă sau contract de prestări servicii în cadrul asociaţiei de proprietari pentru buna administrare, gestionare şi funcţionare a condominiului, dar şi asupra valorii şi a modalităţilor de contractare, în limita bugetului de venituri şi cheltuieli;
Art.55. - (1) Comitetul executiv are următoarele atribuţii:
ş) propune adunării generale cuantumul indemnizaţiilor precum şi numărul şi funcţiile personalului necesar a fi încadrat cu contract
individual de muncă sau contract de prestări servicii în cadrul asociaţiei de proprietari pentru buna administrare, gestionare şi funcţionare a condominiului, în limita bugetului de venituri şi cheltuieli;

Da. Se pot plăti. Se distribuie din fondul de venituri din chirii şi nu se regasesc pe listele de intreţinere. Atentie: Cu aprobarea adunării generale.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Asociatie de proprietari

#4 Mesaj de fagarasa176 »

omatr scrie: Lun Ian 27, 2020 8:35 pm Da. Se pot plăti. Se distribuie din fondul de venituri din chirii şi nu se regasesc pe listele de intreţinere. Atentie: Cu aprobarea adunării generale.
Imi pare rau, dar eu nu sunt de acord
Ai uitat sa citesti art. 70
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns