PFA IN SISTEM REAL NEPLATITOR DE TVA, INREGISTRARE INTRARI DE LA FURNIZORI PLATITORI DE TVA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
stanilao
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 20, 2020 6:59 pm

PFA IN SISTEM REAL NEPLATITOR DE TVA, INREGISTRARE INTRARI DE LA FURNIZORI PLATITORI DE TVA

#1 Mesaj de stanilao »

Buna! Un pic de ajutor, va rog! Sunt un PFA neplatitor de TVA (magazin online) incepator si inregistrez in SAGA PS facturi de la furnizori de marfuri platitori de TVA. Pana acum am inregistrat la intrarile de marfuri si cota de TVA. Observ ca in registrul de evidenta fiscala la cheltuieli deductibile imi preia intraga valoare a facturii si este ok. Insa la iesiri la adaos nu imi pun la calcul si tva-ul pe care l-am platit pentru marfa respectiva, asadar adaosul iese mai mare. Cum este corect sa procedez in aceasta situatie? Este ok ce am facut eu sau este cazul ca la pret unitar sa trec valoarea cu tot cu tva si la cota tva 0? Imi cer scuze daca se repeta subiectul, insa am tot cautat informatiile acestea :roll: si nu le gasesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: PFA IN SISTEM REAL NEPLATITOR DE TVA, INREGISTRARE INTRARI DE LA FURNIZORI PLATITORI DE TVA

#2 Mesaj de septimiuv »

Include tva în preț. Nu poți avea tva separat.

soceriua
Mesaje: 17
Membru din: Mar Oct 22, 2019 5:07 pm

Re: PFA IN SISTEM REAL NEPLATITOR DE TVA, INREGISTRARE INTRARI DE LA FURNIZORI PLATITORI DE TVA

#3 Mesaj de soceriua »

Nu stiu cum sa incep evidenta unui cabinet medical .Unde introduc in meniu facturi emise, chitante, si la fel documente de cheltuieli Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA IN SISTEM REAL NEPLATITOR DE TVA, INREGISTRARE INTRARI DE LA FURNIZORI PLATITORI DE TVA

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SoceriuA
Vezi cele postate aici:
viewtopic.php?f=14&t=45793

Scrie răspuns