Facturi generate în sistemul clientului

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 152
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Facturi generate în sistemul clientului

#1 Mesaj de ilioiud97 » Vin Feb 07, 2020 7:58 am

Bună ziua
Aproape toți clienții externi (din UE) solicită ca factura să fie emisă în sistemul lor.
Evident, pe aceste facturi nu există informații despre cursul de schimb, valoare în lei etc.

Într-unul din cazuri, în procesul de emitere, nu există niciun câmp în care să pot completa eu numărul și seria, conform numerotării pe care o folosesc eu.
Din sistemul lor se generează un document care se cheamă "Invoice", dar nu are nicio rubrică numită "Invoice number", "Due date".
Există doar un cod intern al lor.
Le-am explicat treaba cu numerotarea. Au zis că, dacă am nevoie, să-mi fac eu factura pentru mine așa cum îmi trebuie.
Le-am zis și că, în acest caz, eu voi avea în contabilitate factura 123 emisă pentru ei, iar ei nu vor avea această factură înregistrată în contabilitatea lor.

Cum să procedez?
- Dacă sistemul clientului îmi permite să adaug numărul meu de factură, țin doar acel invoice?
- În cazul descris mai sus, emit eu o factură și anexez documentul generat de sistemul clientului (chiar dacă și pe acela scrie "Invoice")?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor.
NU sunt contabil.

ilioiud97
Mesaje: 152
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Re: Facturi generate în sistemul clientului

#2 Mesaj de ilioiud97 » Vin Feb 07, 2020 8:04 am

Încă o întrebare:
pe factura emisă de neplătitor de TVA pentru plătitor de TVA din UE (taxare inversă), există obligația să se treacă totalul în RON și cursul de schimb la data emiterii facturii?
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 22144
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi generate în sistemul clientului

#3 Mesaj de tomac » Vin Feb 07, 2020 3:26 pm

Aproape toți clienții ăia din UE care cer asta ignoră cu desăvârșire legislația europeană, dar și faptul că eu ca entitate independentă am obligația de a respecta legislația proprie. Iar aia cu lipsă număr e specifică probabil companiilor americane, nu europene.
Asta pentru că există această directivă https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 26&from=RO unde vă recomand să vedeți capitolul Facturare și de acolo articolul 226 și veți vedea că ce prevede acel articol prevede și codul fiscal din RO la art.319.
Legat de înscrierea sumelor în lei - nu este obligatorie. Normele de aplicare la codul fiscal din RO, mai exact normele de la art.319, spun așa:
(6) În aplicarea prevederilor art. 319 alin. (20) lit. i) și j) din Codul fiscal, baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar, dacă operațiunea este taxabilă și nu se aplică taxare inversă, suma taxei trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări, baza impozabilă se convertește în lei, utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 290 din Codul fiscal.
Așadar poate fi înscrisă doar în valută suma din factură. Că o scrieți și în lei nu e o greșeală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

ilioiud97
Mesaje: 152
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Re: Facturi generate în sistemul clientului

#4 Mesaj de ilioiud97 » Mie Feb 12, 2020 6:38 am

Mulțumesc pentru răspuns.
Așa le-am zis și eu, că suntem (încă) toți în UE și ar trebui să avem aceleași reguli.
Practic, n-am ce să fac - trebuie să generez documentul respectiv în sistemul lor.

Pe partea mea, este corect/legal să emit facturi corecte pe care să le înregistrez în contabilitate?
Documentul de la ei îl capsez de factură și... asta e.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 22144
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi generate în sistemul clientului

#5 Mesaj de tomac » Mie Feb 12, 2020 7:37 pm

Da, este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

Scrie răspuns