declaratie unica

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: declaratie unica

#16 Mesaj de sorina87 »

Eu cred ca incadram PFA pt bonificatie la "Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care obțin venituri anuale pentru care există
obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzută la art.120 din Codul fiscal". Art 120 se refera la impozitul pe venit in sistem real/norma de venit si la contributiile sociale pt venituri obtinute din activitati independente.
Referitor la speta mea cu bonificatia pt CASS aferent dividendelor, din ce am citit cred ca ar trebui sa bifez tot "Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzută la art.120 din Codul fiscal" si sa completez la CASS suma de 2496 la care imi aplica bonificatia de 10%.
Pt cei care au platit deja pana la 16 martie, am citit ca se face o cerere de compensare pt bonificatie sau una de restituire. Intrebarea mea este de unde luam aceste cereri?Sunt standard sau le facem de mana si le ducem la ghiseu :) ?
Daca cineva are mai multe detalii, poate ne ajuta.
Multumesc frumos.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: declaratie unica

#17 Mesaj de sorina87 »

Si inca ceva ce nu inteleg exact. Daca depun declaratia pana la 30 iunie electronic, dar nu platesc, nu beneficiez de nicio bonificatie? Pentru ca: "pentru depunerea declaraţiei unice prin mijloace electronice de transmitere la distanţă se acordă o bonificaţie de 5% din impozitul pe venit, a contribuţiei de asigurări sociale şi a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, numai dacă este îndeplinită condiţia privind plata, menţionată anterior, caz în care se acordă ambele bonificaţii".

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: declaratie unica

#18 Mesaj de ovidiuo »

@marianam80: Am facut eu sesizare, si dupa ce mi-au cerut declaratiile (la mine la una lipsea CASS, CAS + bonificatiile respective) pe care le-am depus (sa verifice daca am completat corect), mi-au raspuns azi : "Declaratia a fost inregistrata corect in sistem, doar la PDF-ul pe care il primiti a fost o problema care s-a corectat. Puteti solicita peste cateva zile un duplicat al declaratiei unice, accesand contul dvs. SPV (Solicitari - Informatii - Duplicat declaratie unica)." .. deci, buba la ei (iar !).

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: declaratie unica

#19 Mesaj de meira »

Am cerut eu duplicat, dupa ce am depus in 09.06.2020. Nici urma de bonificatii in formularul lor. Practic nu le contine ca si informatii, asa ca ce sa verific. Sumele de plata le-a preluat, dar bonificatiile... in pdf ul primit la depunere la cass apare doar una, iar in cel solicitat ca duplicat declaratie unica nu apare niciuna. Deci nu pot avea certitudinea ca s-a inregistrat corect. Poate mai apar informatii, sau poate se corecteaza formularul. Dar apoi pica site-ul si asa mai departe...

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: declaratie unica

#20 Mesaj de marianam80 »

multumesc mult, ovidiuo!
dar, mai am o problema
eu am inteles asa: pentru cei care au depus anterior DU, se bifeaza in noua declaratie rectificativa ptr bonificatie
se mai bifeaza si mai jos, la declaratie ptr aplicarea bonificatiei, ptr cei care opteaza sa plateasca sanatate la minim , adica 6luni
ce nu mai stiu e daca bifez si la aplicarea bonificatiei ptr cei care obtin venituri anuale ptr care exista obligatia depunerii declaratiei si ce scriu la sectiunea 1.5.1 si 1.5.2
cred ca la 1.5.1 se scrie doar impozitul pe venit , iar la 1.5.2 sanatatea
stiam ca daca nu se achita pentru 12 luni sanatatea, nu se acorda bonificatie
om scapa si de declaratia asta unica.....chiar ca e unica

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: declaratie unica

#21 Mesaj de paund852 »

in anul 2020 un asociat intentioneaza sa ridice dividende in val.de 100000 brut ,la declaratia unica estimata ce venit trec ?

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: declaratie unica

#22 Mesaj de belibouc »

Buna seara. Va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce suma trebuie platita la CASS, pana la 30 iunie 2020 pentru a beneficia de bonificatii, pentru depasirea plafonului la dividende, plafon depasit si in anul 2019 si preconizat pentru 2020: 2496 lei la salariul minim de 2080 sau 2676 lei la salariul minim de 2230, bineinteles mai putin acei 10% bonificatii, dar care din ele se plateste pana la 30.06.2020? Multumesc.

corvind
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declaratie unica

#23 Mesaj de corvind »

Pentru 2019, baza la sanatate este 12x2080, deci 24960, iar cass este 2496, la care se aplica bonificatii daca suma e platita pana la 30 iunie si inca o bonificatie daca e depusa electronic.

Pentru 2020 2080 x 12 adica 26760, cass 2676

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: declaratie unica

#24 Mesaj de belibouc436 »

Deci, pana la 30 iunie, platim 2496 din care scadem bonificatiile, daca beneficiem de ele, iar 2676 platim la anul pentru 2020. Corect? Multumesc.

Scrie răspuns