Indemnizatie AJIPS - salon coafura

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#1 Mesaj de sumanariua »

Buna seara , am o intrebare ... la un salon de coafura care nu a avut activitate pe de o parte datorita restrictiilor incepand din 16.03.2020 si pana pe 15.05.2020 iar pe alta parte nu s-a deschis decat acum in iunie , cand fac cererea pentru indemnizatie pot sa trec perioada 01.05 - 31.05.2020 ? Sau indemnizatia se acorda numai pana pe 15.05.2020 ? Dupa cum am scris nu a avut nici un venit incepand cu starea de urgenta si pana pe 01.06.2020.... multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#2 Mesaj de paturcai »

Eu cred ca DA
Motivatia este: OUG 30/2020, face vorbire de "diminuarea" si/sau "incetarea" muncii ("muncii" care este aducatoare de venituri)
In Declaratia pe propria raspundere se scrie: "declar pe propria raspundere ca urmare a efectelor epidemiei, ...., activitatea a fost redusa sau a fost intrerupta total sau partial".
Asta inseamna ca datorita epidemiei si efectelor, salonul nu si-a reluat activiatatea deci activitatea este intrerupta total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#3 Mesaj de cretum »

As vrea sa stiu cind declaram contributiile ptr. sumele incasate de la AJIPS si cind se platesc.Parte din ei nici nu vor sa auda de plata lor.Va mutumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#4 Mesaj de tomac »

De declarat se vor declara când va emite ANAF ordin care să reglementeze declarația unică cu suport pentru așa ceva. De plătit până la 15/03/2021.
Cred și eu că nu vor, dar nu vor avea ce face. Statul român trebuia să le vireze direct suma netă și nu mai apăreau aceste formalități, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#5 Mesaj de cretum »

Multumesc frumos TOMAC.

pascaa723
Mesaje: 60
Membru din: Joi Oct 01, 2020 3:56 pm
Contact:

Re: Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#6 Mesaj de pascaa723 »

Buna seara , o intrebare , daca am incasat bani de la AJIPS, pentru perioada martie - mai , si am incasat si cei 41,5 % , oare sunt asigurata si la sanatate pe anul 2021:),
Mentionez ca am fost sub plafon. Mersi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Indemnizatie AJIPS - salon coafura

#7 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns