Ref la bon fiscal combustibil

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
stavarl
Mesaje: 56
Membru din: Vin Oct 01, 2010 12:00 am

Ref la bon fiscal combustibil

#1 Mesaj de stavarl »

Buna ziua.
Exista cumva vreo posibilitate de a vedea cum a calculat programul saga acea suma din ferestra de la inchidere an, respectiv suma de la chelt nedeductibile partial 50% sau integral?
Am facut calculul manual pe fiecare bon fiscal si factura de raparatii auto si nu mi a iesit suma totala ca in saga.
Din punctul meu de vedere la un bon de 119 lei de combustibil(100 baza + 19 tva), in saga la situatia detaliata impozit voi gasi suma de 109.5 lei, respectiv voi trece chelt deductibila 54.75 lei, iar suma de 54.75 lei nu ar trebui sa fie in chelt neded partial 50% sau integral?
Va rog lamuriti ma daca gresesc la calculul cheltuielii deductibile a acestui bon.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Ref la bon fiscal combustibil

#2 Mesaj de paturcai »

SAGA calculeaza in felul urmator (asa cum cere Legea de altfel):
- daca avem TVA nedeductibila (50% sau 100%), inclusiv baza de impozitare (partea fara TVA este nedeductibila fiscal)

Pe exemplul dvs (asa calculeaza si SAGA)

Avem 119 lei cu TVA inclusa
Avem nedeductibil:
50% din TVA (19:2 = 9,50 lei) ---> 6XXX = 4426 -----> cheltuiala nedeductibila
50% din baza (100:2 = 50 lei) ---> nedeductibila
Total nedeductibil 59,50 lei
Nu inteleg de ce treceti cheltuiala deductibila 54,75 daca jumatatea lui 119 este 59,50?

Daca SAGA ar fi gresit, pana acum, mai toti ar fi sarit sa ii explice lui SAGA cum sta treaba.
Ideea este ca a fost invers: SAGA ne-a deschis (la multi) ochii atunci cand a aparut aceasta conditie.
Nu va fie teama ca SAGA greseste. Nu s-a intamplat niciodata!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stavarl
Mesaje: 56
Membru din: Vin Oct 01, 2010 12:00 am

Re: Ref la bon fiscal combustibil

#3 Mesaj de stavarl »

Eu calculam dupa urmatoarea formula:
(100+19:2):2=54.75 lei.
Deci cheltuiala deductibila pt calculul impozitului pe venit era 54.75 lei, dupa cum stiam eu

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Ref la bon fiscal combustibil

#4 Mesaj de ovidiuo »

@stavarl: .. pai daca aveti dubii ca SAGA greseste, faceti ca dvs. ! :D

stavarl
Mesaje: 56
Membru din: Vin Oct 01, 2010 12:00 am

Re: Ref la bon fiscal combustibil

#5 Mesaj de stavarl »

Nu am spus ca saga greseste.Am spus cum calculam eu .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ref la bon fiscal combustibil

#6 Mesaj de tomac »

Ați calculat corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Ref la bon fiscal combustibil

#7 Mesaj de paturcai »

Avem un exemplu despre cum este tratata cheltuiala nedeductibila in situatia in care TVA este nedeductibila:
Pentru reflectarea in contabilitate a unor operatiuni economice a fost postat pe site-ul MFP un Ghid de aplicare, potrivit caruia inregistrarea achizitiei combustibilului si a TVA nerecuperabila se efectueaza, in cazul nestocarii, astfel:

% = 401
"Furnizori"

6022
"Cheltuieli privind
combustibilul"

4426
"TVA deductibila"

si concomitent

6022 = 4426
"Cheltuieli privind "TVA deductibila"
combustibilul"

Astfel, suma reprezentand cheltuiala cu combustibilul utilizat pentru autovehiculele care nu intra in exceptii, inclusiv TVA aferent, se refera la cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil.

Daca suma reprezentand TVA aferent combustibilului pentru care nu se deduce taxa ar fi recunoscuta din punct de vedere fiscal, respectiv la calculul impozitului pe profit, s-ar recunoaste implicit si deductibilitatea TVA, fapt ce nu a intrat in intentia legiuitorului.

https://infotva.manager.ro/articole/stu ... -4465.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns