Se poate face rectificativa la 2019 pt reducere norma?

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Se poate face rectificativa la 2019 pt reducere norma?

#1 Mesaj de lunguf586 »

PFA cu norma de venit, angajat full time cu contract de munca, norma intreaga, din martie 2019, care nu a optat pt reducere norma in DU la 2019, mai poate face corectie acum in DU 2020? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Se poate face rectificativa la 2019 pt reducere norma?

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Depune DU rectificativ pe formularul din 2019.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: Se poate face rectificativa la 2019 pt reducere norma?

#3 Mesaj de lunguf586 »

Multumesc. Am sunat insa atunci la anaf- asistenta contribuabili, si au zis ca nu imi sugereaza sa fac rectificativa la 2019, pt ca imp/venitul estimat se poate rectifica doar pana la finele anului in curs, deci pana la 31.12.2019. Deci nu am depus rectificativa anul trecut. Am sunat insa ieri din nou la anaf pe aceeasi tema, pt ca am gasit pe net ca fac exceptie de la aceasta regula, contribuabilii care nu au obligatia completarii capitolului I din declaratia unica si care rectifica declaratia in conditiile prevazute de Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare. Operatorul de acum insa mi-a zis ca pot sa o depun...

Pot deci sa depun rectificativa acum? Pt mine a fost clar raspunsul dvs, dar atunci nu stiam eu de aspectul cu rectificarea imp/venit.
Obligatiile fiscale nu le-am platit inca. Multumesc!

Scrie răspuns