norma venit/ sistem real

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

norma venit/ sistem real

#1 Mesaj de ripanua »

buna seara,
1.daca o i.i., caen 0111 opteaza pentru a deveni platitor de tva in trim IV 2020 va trece si de la norma de venit la sistem real?
2. subventiile apia, in saga ps, se inregistreaza la venituri din activitate si se impoziteaza?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma venit/ sistem real

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu.
2. Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihaiv544
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 31, 2017 3:33 pm

Re: norma venit/ sistem real

#3 Mesaj de mihaiv544 »

Bună ziua!
1. Un PFA din Romania care presteaza servicii in Germania este pe norma de venit. Stiti cumva daca trebuie sa treaca obligatoriu la sistem real?
2. Adresa PFA-ului care trebuie sa apara pe factura e cea din Certificatul de Inregistrare, nu? Sau poate fi si adresa persoanei fizice(deoarece difera)?
3. Codul CAEN conteaza la deducerea cheltuielilor daca se va trece pe sistem real?
4. Estimativul se depune doar la norma de venit?
5. Persoana fizica isi poate depune singur declaratia lunara 390 si declaratia unica anuala? Sau are nevoie de semnatura digitala? Sau contabil?
6. Oare cum ar fi mai ok, norma de venit sau sistem real? La norma de venit plateste aproximativ 13.000 lei. Am inteles ca la sistem real se pot deconta cazarea, cheltuieli cu masina, combustibilul, scule, etc... si ar fi posibil sa plateasca mai putin.
7. Pentru masina trebuie facut contract de comodat am inteles.
8. Se poate tine contabilitatea in Saga PS?

Va multumesc anticipat! :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma venit/ sistem real

#4 Mesaj de tomac »

1. Nu contează locul de desfășurare a activității. Trece la sistem real dacă vreau sau dacă are venituri impozabile mai mari de 100,000 EUR ori dacă codul CAEN nu se mai poate impune la normă de venit.
2. Nu. Contează ca acea cheltuială să aibă legătură cu activitatea economică a acelei persoane.
4. Nu există estimativ la norma de venit. Acolo se declară norma. Venit estimat apare la impunerea în sistem real.
5. Poate depune și persoana doar că are nevoie de certificat digital calificat. Nu este obligat să aibă contabil, doar dacă dorește.
6. Depinde de activitate, de nivelul venitului, etc
7. Da
8. Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihaiv544
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 31, 2017 3:33 pm

Re: norma venit/ sistem real

#5 Mesaj de mihaiv544 »

Bună seara! Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri.
Aș mai avea câteva întrebări.
Codul CAEN se poate schimba? Contează codul CAEN sau poate influența mult plata cheltuielilor către stat? Un PFA în România care prestează servicii tot în Germania are codul CAEN 4399 și este la sistem real plătește undeva la 3.500 lei/an, iar celălalt cu codul CAEN 4333 este la normă de venit și plătește aproximativ 13.000 lei/an. Veniturile ar fi cam aproximativ la fel. E posibil să fie așa mare diferență?
O seară frumoasă!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma venit/ sistem real

#6 Mesaj de tomac »

1. Da, dacă activitatea desfășurată efectiv nu corespunde activității autorizate pe acel cod CAEN. Este chiar obligatoriu atunci.
2. NU
3. Bineînțeles că între sistem real și normă de venit pot exista diferențe! Pot fi atât diferențe în plus cât și în minus. Norma de venit înseamnă că statul stabilește o sumă (norma de venit) în funcție de care contribuabilul achită taxele. La acea sumă de calculează taxele datorate - impozit și dacă norma este mai mare decât echivalentul a 12 salarii minime, atunci și contribuții sociale. Că acel contribuabil câștigă de 10 ori mai mult, nu contează, statul vrea taxele la suma stabilită. La fel și dacă acel contribuabil câștigă de 10 ori mai puțin. Contribuabilul nu are nici o obligație contabilă, nu trebuie să întocmească o astfel de evidență. Va emite facturi, va conduce evidență fiscală - registrul de evidență fiscală îl va completa doar pentru partea de venituri, dar atât.
La sistem real contribuabilul conduce evidență contabilă obligatoriu și poate deduce cheltuieli din veniturile sale impozabile. Dar va fi necesar să deducă doar acele cheltuieli pe care le poate demonstra ca având legătură cu activitatea sa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihaiv544
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 31, 2017 3:33 pm

Re: norma venit/ sistem real

#7 Mesaj de mihaiv544 »

Tomac multumesc mult pentru raspunsuri. Si atunci la sistem real tot asa se depune lunar declaratia 390 si anual declaratia unica, nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma venit/ sistem real

#8 Mesaj de tomac »

D390, D300, D112, D100 nu au nici o legătură cu modul de impunere al persoanei - în sistem real sau la normă de venit.
Declarația unică se depune la aceleași termene, indiferent de modul de impunere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Re: norma venit/ sistem real

#9 Mesaj de baloghi724 »

buna ziua,

PFA infiintat nou, cu cod caen 9604- Activităţi de întreţinere corporală (manichiura), la infiintare poate sa alege impozitarea in sistem real sau neaparat trebuie incadrat la norma de venit fiind caenul cuprins in nomenclator?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma venit/ sistem real

#10 Mesaj de tomac »

Poate alege - real sau normă. Nu este obligat să fie impus la normă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Re: norma venit/ sistem real

#11 Mesaj de baloghi724 »

tomac scrie: Joi Iun 10, 2021 2:07 pm Poate alege - real sau normă. Nu este obligat să fie impus la normă.
multumesc pentru raspuns

serbani327
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 23, 2019 12:03 pm

Re: norma venit/ sistem real

#12 Mesaj de serbani327 »

Buna dimineata, un PFA -cod caen 0111,platitor tva la trim.,in decembrie depaseste 100000 euro si depune decl.010 peste termenul legal.Intrebarea este:Cu ce data depune lunar decontul de tva? Multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 698
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: norma venit/ sistem real

#13 Mesaj de gheorghei642 »

serbani327: Va sugeram sa solicitati in SPV un vector fiscal. Acolo, sunt toate informatiile.

Scrie răspuns