achizitie utilaj UE

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

achizitie utilaj UE

#1 Mesaj de ripanua »

buna seara,
o i.i. este inregistrata ca platitor tva cu regim special avand ca obiect activitate -cultivarea cerealelor
in luna oct achizitioneaza un tractor din Germania
1. intocmesc d300 lunar sau trimestrial?
2. intocmesc d390 pentru luna oct cu termen 25 nov?
3. in decont d300 inscriu doar valoarea bunului sau toate achizitiile/livrarile din perioada?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie utilaj UE

#2 Mesaj de tomac »

1. dunar - veți depune 092 pentru schimbarea perioadei fiscale. De fapt termenul era ieri, 5.11.
2. da
3. se face decont lunar ca de obicei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

Re: achizitie utilaj UE

#3 Mesaj de ripanua »

tomac scrie: Vin Noi 06, 2020 3:51 pm 1. dunar - veți depune 092 pentru schimbarea perioadei fiscale. De fapt termenul era ieri, 5.11.
2. da
3. se face decont lunar ca de obicei.
chiar daca sunt cu regim special de tva inscriu in decont toate operatiunile din luna, am voie sa deduc si sa colectez?
multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie utilaj UE

#4 Mesaj de tomac »

Ce regim special? Cel de agricultori? Figurați în registrul special și aplicați prevederile art.315^1 din codul fiscal?
Dacă da, atunci nu aveți nici o treabă cu decontul, cu depunerea lui.
(7) Agricultorul care aplică regimul special este scutit de următoarele obligații:
a) ținerea evidențelor în scopuri de TVA prevăzute la art. 321;
b) depunerea decontului de taxă prevăzut la art. 323;
c) orice alte obligații care revin persoanelor impozabile înregistrate sau care ar trebui să se înregistreze în scopuri de TVA conform art. 316.
Dar dacă efectuați achiziții intracomunitare de bunuri a căror valoare depășește echivalentul a 34000 lei sau dacă efectuați achiziții de servicii trebuie să vă înregistrați conform art.317 - să obțineți cod special de TVA pentru AIC .
(12) În situația în care agricultorul care aplică regimul special realizează livrări intracomunitare cu produse agricole, prestări de servicii intracomunitare, achiziții intracomunitare de bunuri, achiziții de servicii intracomunitare, acesta are următoarele obligații:

a) să se înregistreze în scopuri de TVA conform art. 317, dacă efectuează operațiunile prevăzute la art. 317 alin. (1) și (2);
b) să depună decontul special de taxă prevăzut la art. 324, pentru achizițiile intracomunitare de bunuri și achizițiile de servicii intracomunitare prevăzute la art. 324 alin. (1), pe care le efectuează;
c) să depună declarația recapitulativă prevăzută la art. 325 pentru operațiunile pe care le efectuează prevăzute la art. 325 alin. (1).
Așadar, dacă aplicați regimul special pentru agricultori și dacă achiziția intracomunitară de bunuri, realizată de către dvs. este sub 34000 lei, nu aveți nici o obligație. Dar dacă AIC depășește acel plafon de 34000 lei aveți o problemă pentru că ar fi trebuit să obțineți cod de TVA pe art.317 pentru AIC să depuneți 301 și 390 și să plătiți în RO, TVA, pentru acea AIC, în baza decontului special 301.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns