Furnizor care a trecut de la neplatitor la platitor de TVA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
milanm
Mesaje: 113
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Furnizor care a trecut de la neplatitor la platitor de TVA

#1 Mesaj de milanm »

Buna seara,

Sunt PFA platitor de TVA la 3 luni.
Am achizitionat o licenta de WINDOWS 10 pe 16.11.2020 de la un neplatitor de TVA la acea data.
Incepand cu 01.01.2021 a devenit platitor de TVA.
Cand l-am adaugat in Furnizori, dand Verificare, mi l-a gasit ca platitor de TVA.
Cum procedez?
1. Il modific manual ca neplatitor de TVA, fac decontul pe trim. III 2020 si apoi il modific platitor de TVA?
2. Il las ca platitor de TVA si trec la pozitia din factura TVA = 0%?
3. Conteaza data care se cere cand deschid programul? Pot lasa data de azi si introduc manual Data si Scadent a documentului sau trebuie aleasa la intrarea in program data documentului/documentelor introdus/e si cand se schimba data documentelor de introdus ies din program si intru cu urmatoarea data.

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Furnizor care a trecut de la neplatitor la platitor de TVA

#2 Mesaj de balazse »

Te afecteaza doar la D.394, unde inainte de a genera fisierul pdf modifici manual coloana "atribut fiscal" (adica stergi "RO"), iar la "tip 394" selectezi "2".

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Furnizor care a trecut de la neplatitor la platitor de TVA

#3 Mesaj de paturcai »

Inteleg ca la momentul achizitiei furnizorul nu era inregistrat in scop de TVA (noiembrie 2020) dar se inregistreaza in scop de TVA ulterior (decembrie 2020)
La momentul achizitiei, furnizorul nefiind platitor de TVA, acel TVA a fost inclus in costul de achizitie - cum era corect de altfel.
Acea achizitie se inregistreaza exact asa: FARA TVA (adica cu TVA inclus in exemplul de mai sus) chiar daca intre timp furnizorul s-a inregistrat in scop de TVA si nu se declara in 394.
Multumesc lui BalazsE pentru atentionare (am facut modificarea)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns