Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#1 Mesaj de ghitad906 »

Buna seara,

Am incercat sa depun D300 (lunara) ptr. PFA, pe luna ianuarie 2021, cu ajutorul programului Declaratii ANAF, si am primit un mesaj de eroare la verificarea recipisei:

E: Validari globale
eroare regula: R_D300_IAN: Nu se poate depune in acest moment o declaratie D300 pt. perioada de raportare ianuarie 2021.

Aveti idee ce se intampla?
Vor sa schimbe formularul de raportare si inca nu l-au definitivat?

Multumesc!
Dan

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine intreaba la cei de la ANAF, sesizare poti face aici: https://www.anaf.ro/asistpublic/
Sa ne zici si noua de raspuns.

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#3 Mesaj de ghitad906 »

Multumesc, Balazs, intreb si revin.

visana128
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 26, 2017 2:22 am

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#4 Mesaj de visana128 »

Buna ziua,
Si eu am primit aceeasi eroare pt D300 ianuarie 2021. Coincidental, am in lucru o rectificare a decontului din iulie 2020 si initial am crezut ca de aici provine eroarea. Inca nu am descoperit cauza

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#5 Mesaj de roncovf »

E greu, e foarte greu de descoperit cauza, cine stie ce dreq or fi vrut aia de la finante sa spuna cand au scris: Nu se poate depune in acest moment o declaratie D300 pt. perioada de raportare ianuarie 2021.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#6 Mesaj de nasteaf »

Nu inteleg de ce nu raspundeti clar la intrebare: urmeaza actualizarea declaratiei 300 incepand cu luna 01.2021!
Asteptam, la fel ca si cu Declaratia 112!
Mai avem timp pana in 25.02.2021, nu?!!!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#7 Mesaj de ovidiuo »

:) Foarte multi utilizatori par sa nu priceapa un simplu mesaj de eroare; daca scrie ca nu "se poate depune o declaratie in acest moment", ce este asa greu de inteles ? Si eu am vrut si eu sa depun un D112 si un D300 (in primele zile din luna februarie) .. am primit mesajele de eroare si am inteles ca nu se pot depune pana nu scoate ANAF-ul o noua versiune a pdf-ului. Multi contabili nu stiu ca pdf-urile declaratiilor nu sunt facute de echipa de la SAGA .. nu stiu sa se uite pe site-ul ANAF-ului in sectiunea "Declaratii" sa vada daca a iesit vreo versiune noua (a declaratiei care ii intereseaza). D'asta, la un moment dat, unele raspunsuri sunt sarcastice .. cred ! :D

P.S. .. nerabdatorii pot sta cu ochii pe https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... iginal.htm (adica, sa intre zi de zi sa verifice), pot da click pe declaratia care ii pasioneaza si vor vedea cand apare o versiune noua (si-o completeaza manual si o pot depune linistiti apoi) !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#8 Mesaj de balazse »

Pentru NasteaF
La D.112 avem informatia ca trebuie sa apara o declaratie noua, vezi si articolul de pe blog.
De ce sa raspundem ca se va actualiza D.300, cand nu avem precis aceasta informatie? Din punctul meu de vedere, doar ANAF stie de ce blocheaza depunerea pentru D.300, ca urmare doar ei ar putea oferii un raspuns clar.
In ceea ce priveste data de 25.02.2021, orice reclamatie se poate face catre ANAF/MFinante (din pacate nu stiu exact randul in care trebuie facut, ca oricum arunca problema unul la celalalt). ;)

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#9 Mesaj de ghitad906 »

ovidiuo scrie: Dum Feb 07, 2021 10:21 pm :) Foarte multi utilizatori par sa nu priceapa un simplu mesaj de eroare; daca scrie ca nu "se poate depune o declaratie in acest moment", ce este asa greu de inteles ? Si eu am vrut si eu sa depun un D112 si un D300 (in primele zile din luna februarie) .. am primit mesajele de eroare si am inteles ca nu se pot depune pana nu scoate ANAF-ul o noua versiune a pdf-ului. Multi contabili nu stiu ca pdf-urile declaratiilor nu sunt facute de echipa de la SAGA .. nu stiu sa se uite pe site-ul ANAF-ului in sectiunea "Declaratii" sa vada daca a iesit vreo versiune noua (a declaratiei care ii intereseaza). D'asta, la un moment dat, unele raspunsuri sunt sarcastice .. cred ! :D

P.S. .. nerabdatorii pot sta cu ochii pe https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... iginal.htm (adica, sa intre zi de zi sa verifice), pot da click pe declaratia care ii pasioneaza si vor vedea cand apare o versiune noua (si-o completeaza manual si o pot depune linistiti apoi) !
Inainte de a posta aici, pe forumul Saga, am rascolit site-ul ANAF care, fie vorba intre noi, este la fel de prietenos si bine facut, ca un site realizat de un elev la informatica de acum 30-40 ani.
Bineinteles ca nu am gasit nicio informatie dar, inainte de a fi sarcastic (ma refer la OvidiuO), banuiesc ca nu ne consideri retardati... Stim si noi ca formularele sunt facute de ANAF, stim si noi sa citim acel mesaj de eroare, ca doar nu suntem dislexici.
In fine, daca poti ajuta cu un sfat, e binevenit, daca nu, nu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#10 Mesaj de balazse »

Pentru GhitaD906
Scuze, dar mai reciteste o data postarea lui OvidiuO, unde nu cred ca a fost nici sarcascit si nic nu s-a exprimat in asa fel din care sa fi subinteles cele postate.
De altfel, are o baza cele mentionate, daca citestesti cele postate pe blog (dar si pe forum deja gasesti cateva postari), o sa iti dai seama, ca sunt mai multi utilizatori care nu prea le au cu partea tehnica (si este de inteles, deoarece nu aceasta le este meseria principala), dar nici nu se documenteaza putin inainte de a solicita un anumit lucru ce tine de o institutie al statului. ;)

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#11 Mesaj de ovidiuo »

😁 .. îmi pare rău dacă am jignit pe cineva prin cele spuse mai sus .. chiar nu am vrut să rănesc sentimentele cuiva ! Dacă ți-ar fi sărit în ochi câteva dintre răspunsurile mele ai fi observat că nu fac rabat în a explica în detaliu ce trebuie făcut (step by step) când dau un răspuns (dacă mă pricep sau am întâlnit situația respectivă) .. cât despre partea tehnică, asta ține de fiecare persoană in parte - ca idee, eu sunt un '77, dar asta nu m-a oprit să fac din informatică parte integrantă a contabilității (sunt generația dial-up-ului, xnet-ului de la 23:00, mIRC-ului, a ASL pls .. ) .. acum înțeleg că nu toți colegii sunt prieteni cu PC-ul, dar având în vedere că în zilele noastre cele două se împletesc, aș spune că nu ar strica un pic de aprofundare "a calculatorului" .. 😉
.. so, @ghitad906 : îmi pare rău dacă răspunsul meu te-a ofensat ! .. o zi frumoasă sa avem ! 👍

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#12 Mesaj de ghitad906 »

ovidiuo scrie: Lun Feb 08, 2021 10:17 am .. so, @ghitad906 : îmi pare rău dacă răspunsul meu te-a ofensat ! .. o zi frumoasă sa avem ! 👍
Mulțumesc pentru lămurire. Apreciez!
(Nu m-am simțit jignit, doar mi s-a părut un pic sarcastic răspunsul tău).

Iată si răspunsul ANAF, de altfel presupus de noi...
"in acest moment d300 este in curs de modificare."
Nu era normal sa puna o atenționare pe prima pagină a site-ului lor?!

O zi frumoasa tuturor!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#13 Mesaj de roncovf »

După câteva zeci de postări pe tema asta și un articol pe blogul lui Cristi, e peste poate să mai răspunzi cu calm la aceste întrebări. Dar și cei care întreabă se turează în gol, după cum văd.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#14 Mesaj de balazse »

Pentru GhitaD906
Multe ar fi normal, dar asa este (poate pe viitor).

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Eroare depunere D300 ptr. ianuarie 2021

#15 Mesaj de nasteaf »

Si eu am participat vineri la un curs organizat de CECCAR si lectorul ne-a informat ca este in curs de actualizare Decl.300. De aceea am facut precizarea de mai sus.

Scrie răspuns