norma de venit / sistem real

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

norma de venit / sistem real

#1 Mesaj de paulj »

Buna ziua,

O I.I. desfasoara doua activitati :
a)productie agricola -impozitata in baza normelor de venit ;
b) prestari servicii agricole -impozitata in sistem real .

Am urmatoarele intrebari :
1) In baza rotatiei culturilor, sunt ani in care se cultiva si lucerna.Pentru aceasta cultura se tine evidenta contabila in sistem real ? Sunt si alte culturi agricole la care se tine, in mod exceptional, evidenta in sistem real?
2)Deoarece I.I-ul este platitor de TVA, se face auto-factura pentru plata arendei indiferent daca arendatorii (beneficiarii ) sunt persoane fizice sau juridice ?
3) Cum se tine evidenta contabila pe cele doua feluri de impozitare (norma de venit / sitem real ) in SAGA PS?
4) Subventiile APIA pe suprafata de teren agricol cultivata se impoziteaza ? Dar subventia pe motorina ?
5)Subventiile incasate se trec in DU 2020/2021 ?Doar cele pe motorina sau toate subventiile ?La ce capitole, subapitole?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma de venit / sistem real

#2 Mesaj de tomac »

1. La orice nu se regăsește la impunerea pe normă de venit se conduce evidență contabilă în partidă simplă aplicându-se regulile de la impunerea activităților independente
2. Nu
3. Evidența contabilă se conduce doar pentru partea care nu este impusă la normă. Dacă doriți să conduceți evidență pentru tot, atunci încadrați achizițiile de bunuri/servicii pentru partea de nomă pe cheltuieli nedeductibile și veniturile pe venituri neimpozabile. Restul în funcție de natură - deductibile integral sau parțial ori nedeductibile.
4. Nu. Nici o subvenție nu este parte a venitului impozabil, dar, la fel, nici o cheltuială acoperită de subvenție nu este o cheltuială deductibilă.
5. NU. Doar cele în baza OUG 30/2020 și OUG 132/2020.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

Re: norma de venit / sistem real

#3 Mesaj de paulj »

Multumesc !

Scrie răspuns