norma de venit / sistem real

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

norma de venit / sistem real

#1 Mesaj de paulj »

Buna seara ,

Revin la cazul unei Intreprinderi Individuale care desfasoara activitate de :
-productie agricola , impozitata la norma de venit ;
-prestari servicii agricole, impozitata in sistem real ;

1) In cazul inregistrarii in "INTRARI" a unei facturi de cheltuieli deductibile (cod 01 ) afenta activitatii de servicii agricole ,la achitarea acesteia prin Casa sau Banca foloseste tot codul 01?Dar in acest mod nu se dubleaza cheltuielile deductibile si se denatureaza venitul brut ?
Aceeasi intrebare este si in cazul inregistrarii unei facturi de vanzare in "IESIRI", pentru care folosim codul 02(venituri impozitate);

2) Cantitatile de produse agricole obtinute la recoltare se inregistreaza la "INTRARI " in baza unui Bon de predare?Valoarea la care se inregistreaza cantitatile recoltate in "INTRARI " = cantitate recoltata x pretul produselor agricole comunicat de Consiliul Judetean ?

3)Cheltuiele cu serviciile bancare , care sunt cheltuieli deductibile,cum le inregistrez in acest caz, cand am doua activitati ? Pentru care activitate sunt deductibile ?

4) Chiar daca veniturile obtinute din productia agricola sunt de 1.000.000 lei, voi aplica in anul urmator tot impozitarea prin norme de venit ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: norma de venit / sistem real

#2 Mesaj de tomac »

1. Da. Nu se dublează. Cum ați ajuns la concluzia că s-ar dubla?
2. Este complet irelevant.
3. Depinde. Dacă le puteți aloca unei activități sau alta atunci le considerați deductibile sau nedeductibile, după caz. Dacă nu le puteți aloca, trebuie să găsiți un raționament just care să vă permită să alocați o parte din ele unei activități sau alteia.
4. Da. Citiți codul fiscal. Nu venitul obținut contează. Contează bunurile deținute.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns