Inregistrare AVIZ/Inregistrare Factura

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
pauna798
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 25, 2020 4:49 pm

Inregistrare AVIZ/Inregistrare Factura

#1 Mesaj de pauna798 »

Buna ziua,

Detin II neplatitor TVA.
Primesc produse in stoc (carti) cu AVIZ (marfa in regim de consignatie - scrie pe aviz).
La 2-3 luni trimit furnizorului stocul iar el pe baza stocului meu imi emite factura fiscala pentru produsele vandute, in factura este mentionata si reducerea financiara.
Am inregistrat Avizul in tab-ul Intrari si am selectat la Tip: AVIZ.
Pe AVIZ este trecut pretul fara TVA, pe factura este mentionat Tva-ul + reducerea financiara.

Am nevoie de sfatul vostru, eu m-am blocat, pentru ca nu stiu cum sa inregistrez corect factura fiscala.
Gestiunea este global-valoric insa emit NIR-uri pentru evidentierea adaosului comercial.

Multumesc, spor in toate!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare AVIZ/Inregistrare Factura

#2 Mesaj de balazse »

Cum adica nu stii cum sa inregistrezi factura? Fii mai explicit.

pauna798
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 25, 2020 4:49 pm

Re: Inregistrare AVIZ/Inregistrare Factura

#3 Mesaj de pauna798 »

balazse scrie: Sâm Mar 20, 2021 7:22 pm Cum adica nu stii cum sa inregistrezi factura? Fii mai explicit.
Mai explicit decat sa va furnizez exact traseul documentelor, nu stiu altfel cum, in speranta ca ma veti lumina.

Primesc marfa(carti) cu document Aviz - Marfa in regim de consignatie in valoare de 1500 lei(fara TVA) in data 01.12.2020.
In martie trimit raportul de vanzare furnizorului si conform raportului primesc factura fiscala in valoare de 145.80+7.29-TVA 5% = 153.09 - reducerea financiara 25%, total factura 114.82.

Emit NIR pentru fiecare intrare de marfa. Am inregistrat avizul pentru carte ca tip A(Aviz) insa nu imi da voie cand soseste factura sa scad partial valori din aviz.

Dumneavoastra cum ati proceda?Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare AVIZ/Inregistrare Factura

#4 Mesaj de balazse »

Daca discutam despre consignatie, atunci bunurile in cauza nu reprezinta proprietatea ta.
In mod normal ar trebui verificat contractul.
Daca la aviz il consideri marfa ta, atunci trebuie inregistrata marfa pe fiecare pozitie in partea (chiar daca lucrezi global-valoric), deoarece la primirea facturii cand vei utiliza butonul "asociere aviz" poti descarca doar cantitate, nu valoare.
O posibilitate ar fi ca la aviz sa foloseste valoarea in loc de cantitate si invers, astfel poti descarca dintr-un aviz valoric.
Daca luam in calcul ca discutam despre SAGA PS, atunci inregistrezi factura doar, zic eu.

pauna798
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 25, 2020 4:49 pm

Re: Inregistrare AVIZ/Inregistrare Factura

#5 Mesaj de pauna798 »

balazse scrie: Lun Mar 22, 2021 7:28 pm Daca discutam despre consignatie, atunci bunurile in cauza nu reprezinta proprietatea ta.
In mod normal ar trebui verificat contractul.
Daca la aviz il consideri marfa ta, atunci trebuie inregistrata marfa pe fiecare pozitie in partea (chiar daca lucrezi global-valoric), deoarece la primirea facturii cand vei utiliza butonul "asociere aviz" poti descarca doar cantitate, nu valoare.
O posibilitate ar fi ca la aviz sa foloseste valoarea in loc de cantitate si invers, astfel poti descarca dintr-un aviz valoric.
Daca luam in calcul ca discutam despre SAGA PS, atunci inregistrezi factura doar, zic eu.
Va multumesc! M-a ajutat mult raspunsul dumneavoastra.
Voi inregistra avizul pe fiecare pozitie in parte.
Seara minunata!

Scrie răspuns