agricultura I.I.

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

agricultura I.I.

#1 Mesaj de ivanovc »

Buna ziua,va rog o indrumare: intreprindere individuala cu activitate agricultura, am achizitionat de curand program stocuri si nu ma descurc, de pilda cultura grau,cum introduc chelt.cu samanta,motorina... eu am creat gestiune agricultura si pt culturi am creat articole,dar nu merge...;va multumesc pt eventuale raspunsuri, am citit manual de utilizare;

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: agricultura I.I.

#2 Mesaj de balazse »

Desi nu inteleg de ce la un II ar trebui sa ei evidenta de productie pentru agricultura, sa fie.
Ai achizitionat programul integral, adica contabilitate si stocuri sau doar partea de stocuri?
Ca si prim pas ar fi ca la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> sa pui bifa la "sistem de productie pentru ciclu de executie mai lung de o luna".
Cheltuiala cu samanta il poti adaugi ca si consuma, asta daca l-ai cumparat ca si materie prima, sau il treci ca si "nedefinit", la fel si la combustibil.

ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: agricultura I.I.

#3 Mesaj de ivanovc »

Nu va spun ca m-au frecat anul trecut la un control anaf,societatea este platitoare tva, a trebuit sa fac ch.pe culturi cu trei ani in urma,de aceea am hotarat sa achizitionez si partea de stocuri; La srl lucrez cu 331, dar aici nu stiu; unde adaug ca si consum?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: agricultura I.I.

#4 Mesaj de balazse »

Lucrezi la fel ca si in SAGA C.
Din pacate tot nu ai mentionat exact ce nu stii sa faci.
Ce intelegi prin " dar aici nu stiu; unde adaug ca si consum?"?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: agricultura I.I.

#5 Mesaj de tomac »

Nicăieri
Nici nu aveți obligații contabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Re: agricultura I.I.

#6 Mesaj de baloghi724 »

Buna ziua, o intreprindere individuala , activitatea agricultura 0150 caen , a primit subventie de la Pro Economica pentru achizitionarea unui tractor.
I.I. a platit cota parte din subventie, iar suma care a platit Pro Economica direct pentru furnizor cum inregistrez in saga ps.

Toate facturile sunt emise pt.I.I. , am inregistrat in saga ps, iar partea care a platit Pro Economica imi ramane neachitat.

Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: agricultura I.I.

#7 Mesaj de tomac »

Ca o plată normală de factură în baza documentelor întocmite între părți. Oricum tipul este unul de cheltuieli nedeductibile fiind vorba despre achiziție de imobilizări.
Puteți opera și o încasare în cuantumul aceleiași sume pe un tip de operație ce reprezintă venit neimpozabil.
Dacă are obligații contabile și determină venitul în sistem real, va trebui, anual, ca partea de amortizare corespunzătoare părții subvenționate să fie tratată ca amortizare nedeductibilă fiscal.
Altfel, dacă e impus la normă de venit în baza titlului IV capitolul VII din codul fiscal - adică pentru venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură - nu are nici o treabă cu asta.
Dacă folosește tractorul mixt - și pentru parte impusă la normă și pentru parte impusă la real (de exemplu face prestări pentru terți atunci eu aș opta pentru a nu considera deductibilă partea de amortizare aferentă subvenției).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Re: agricultura I.I.

#8 Mesaj de baloghi724 »

Multumesc foarte mult pentru raspuns 🙂

Scrie răspuns