meditator

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
rosian
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 30, 2017 4:25 pm

meditator

#1 Mesaj de rosian »

Buna ziua, la un PFA, cod caen 8559-meditator, care sunt documentele contabile necesare, factura+chitanta sau trebuie sa achizitionez casa de marcat pentru emitere bon fiscal, avand in vedere ca o sa se lucreze cu copii meditatii atat online cat si normal. Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: meditator

#2 Mesaj de tomac »

Casă de marcat. Eliberează bon fiscal. Nu este exceptat de la utilizarea unei case de marcat.
Poate elibera, la cererea clienților, factură pe care să o încaseze cu bon fiscal. Dar dacă clientul nu cere, e suficient bonul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: meditator

#3 Mesaj de tudosien »

OK, si daca in contractul de prestari servicii e prevazut expres plata numai prin banca mai trebuie casa de marcat?

rosian
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 30, 2017 4:25 pm

Re: meditator

#4 Mesaj de rosian »

Va multumesc frumos, pt.raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: meditator

#5 Mesaj de tomac »

@tudosien - nu mai este obligatorie în acest caz, dar e obligatoriu ca orice încasare să fie prin virament bancar. Doar prin virament bancar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: meditator

#6 Mesaj de crisanl707 »

Pentru acelasi caen as avea si eu cateva intrebari
1. Meditatorul trebuie sa intocmeasca factura pentru serviciile efectuate?
2. Plata pentru aceste servicii se face prin platforma Netopia - nu prea stiu eu cum functioneaza asta- Mi-a adus doar factura de comision dar nu mi-a adus si o valoare a sumei incasata . Suma incasata prin aceasta platforma nu ar trebui sa se regaseasca pe extrasul de cont?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: meditator

#7 Mesaj de tomac »

1. nu, doar la cererea persoanei. Eliberează bon fiscal.
2. este o încasare cu card. Suma se virează de procesatorul de plăți în contul indicat de meditator. Suma va fi mai mică decât valoarea facturii pentru că netopia ca procesator de plăți va reține un comision. Pentru comisionul reținut se va emite factură.
Nu este exonerat de folosirea casei de marcat chiar dacă emite factură și o încasează cu card prin procesator de plăți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicolaed750
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 25, 2010 12:00 am

Re: meditator

#8 Mesaj de nicolaed750 »

Buna ziua,
Va rog mult sa-mi spuneti in ce cont sa inregistrez incasarile din mobilpay? Folosesc contul 5125 ? Sting facturile incasate prin contul 5125( 5125=4111), plata facturii de comision 401=5125 si incasarea de la Netopia 5121=5125 ? Colegul meu a folosit ca si mod de operare ale acestor incasari creand cont analitic la 419.Practic stingea facturile 419=4111 plata facturii 401=419 si incasare de la Netopia 5121=419. De cele mai multe ori ramane cam in fiecare luna un sold cu minus pe contul 419. Nu stiu daca este corecta aceasta varianta. Fiind multe incasari in luna, procesatorul trimite banii treptat catre noi, si mereu vor fi diferente. Cum credeti ca ar trebui sa procedez? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: meditator

#9 Mesaj de tomac »

5125. Aveți în vedere că Netopia trimite suma netă, mai puțin comisionul pe care îl reține din încasările efectuate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicolaed750
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 25, 2010 12:00 am

Re: meditator

#10 Mesaj de nicolaed750 »

Da, asa este vireaza mai putin, opreste comisionul din incasari. Inseamana ca este gresit cum a operat colegul meu prin 419? Imi spuneti va rog cum sa reglez situatia? Am un sold cu minus in analiticul lui 419 cu Netopia. Multumesc! Craciun Fericit alaturi de cei dragi! Fiti binecuvantat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: meditator

#11 Mesaj de tomac »

Pentru că în acest caz vorbim de sume efectiv încasate ce nu au ajuns la firmă încă, nu putem vorbi de avansuri încasate așa că ar fi mult mai corect să se contabilizeze prin 5125.
Puteți regla situația prin articole contabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicolaed750
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 25, 2010 12:00 am

Re: meditator

#12 Mesaj de nicolaed750 »

Sa inteleg ca trebuie sa fac nota 5125=419 cu -100 lei ? Soldul contului creditor 419 Netopia este -100 lei. Sper ca am inteles bine. Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: meditator

#13 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns