despagubiri auto

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

despagubiri auto

#1 Mesaj de danilar1 »

Buna ziua,
am si eu o problema , daca ma poate ajuta cineva. Mai intai e vorba de pfa fara salariati, neplatitor de tva. A avut un auto, a fost accidentat, dauna totala. Nu stiu cum sa inregistrez despagubirea care inteleg ca e un venit neimpozabil, respectiv toti pasii care trebuie urmati. Multumesc mult pentru efort.
Zile bune va doresc !

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: despagubiri auto

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Daca venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri, sumele primite ca despăgubiri nu sunt considerate venituri brute.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: despagubiri auto

#3 Mesaj de danilar1 »

Multumesc! Daca inteleg bine, nu intra la calculul impozitului. Daca e asa, cum fac inregistrarea. Suma este deja pe extrasul de cont de la societatea de asigurari. Presupun ca trebuie sa o inregistrez la venituri . aici e dilema mea. Multumesc 1

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: despagubiri auto

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Daca contabilitatea activitatii desfasurate este tinuta cu ajutorul aplicatiei Saga PS mergeti la " Fisiere " >>>>> selectati " Tipuri de operatii" si adaugati: in col.denumire_Venituri din despagubiri, in coloana RJIP puneti bifa iar in coloana Tip selectati - Venit neimpozabil.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: despagubiri auto

#5 Mesaj de danilar1 »

ok. multumesc mult!

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: despagubiri auto

#6 Mesaj de danilar1 »

Am mers pe tip oeratii dar dupa ce am scris venit neimpozabil la "tip" la salvare se sterge automat. Ca sa inregistrez ca atatre suma, merg pe operatii, iesiri? Cel putin asa am incercat dar nu ma lasa sa-i modific tipul operatiei. Scuze pentru ca insist dar chiar nu ma descurc ! Multumesc si da, e sga ps.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: despagubiri auto

#7 Mesaj de danilar1 »

Revin asupra ultimului mesaj. am reusit cu "tip operatii" dar la calculul impozitului il trece tot la venituri impozabile. Nu stiu daca trebuia sa inregistrez pe " iesiri" unde se inregistreaza veniturile. Poate aici gresesc. Va rog sa mai aveti rabdare cu mine pana ma limpezesc cu problema asta. Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: despagubiri auto

#8 Mesaj de tomac »

Nu contează unde înregistrați. Contează ce tip aveți setat la încasarea efectivă. Dacă este tip de venit neimpozabil atunci nu are cum apară la impozabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danilar1
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2016 1:34 pm

Re: despagubiri auto

#9 Mesaj de danilar1 »

In sfarsit, am reusit !!! Va multumesc amandurora pentru ajutor! Numai zile bune va doresc si sanatate!

Scrie răspuns