factura pfa Anglia

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

factura pfa Anglia

#1 Mesaj de ivanovc »

Buna ziua, o pfa presteaza servicii nato ,factureaza catre o firma din Anglia; ca este fara tva am lamurit;problema este ca primesc notificari de la anaf sa depun 390; am explicat telefonic ce si cum,mi s-a spus sa ignor; am fost la ghiseu si mi-a spus sa trec la alt rand ,eu trec la rand 3 si 4 in decont si cere calculatorul automat 390 ; nu-mi dau seama unde as putea trece sau selectez ceva cand introduc intrarea? multumesc pentru eventualele raspunsuri;

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura pfa Anglia

#2 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca vrei sa zici "service auto" si nu "servicii nato", dar daca se efectueaza in tara, iar tu ca si furnizor este inregistrat in scopuri de TVA in RO, de ce ai emite factura fara TVA?
La client ai ales ca si tara "GB - Marea Britanie", in loc de "GB - Marea Britanie - UE"?
La un moment dat mentionezi despre facturare, adica "iesiri", dupa care mentionezi de "introduc intrarea", pana la urma ce doresti sa inregistrezi?

ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: factura pfa Anglia

#3 Mesaj de ivanovc »

servicii NATO,fara tva

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: factura pfa Anglia

#4 Mesaj de tobosv790 »

Am o firma nou infiintata , neplatitoare de tva care lunar emite cate o factura pentru:"servicii arhitectura" in Marea Britanie. Va rog sa-mi spuneti si mie: pe unde si cum o inregistrez? Ce declaratii se depun in cazul asta? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura pfa Anglia

#5 Mesaj de tomac »

Factură. În ieșiri valută. Nu se declară nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: factura pfa Anglia

#6 Mesaj de tobosv790 »

tomac scrie: Mar Mar 01, 2022 9:04 pm Factură. În ieșiri valută. Nu se declară nimic.
Multumesc frumos!

Scrie răspuns