Achizitie autoturism

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
burneteo
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 20, 2014 7:44 pm

Achizitie autoturism

#1 Mesaj de burneteo »

Buna dimineata.
Doresc sa achizitionez un autoturism nou pe CMI.Factura este facuta pe CMI dar banii sunt in cont persoana fizica.Ma gandesc sa transfer suma in contul cabinetului iar apoi sa fac plata din acest cont.
In aceasta situatie cum inregistrez suma transferata in contabilitatea cabinetului?
Sau fac plata din cont persoana fizica?In aceasta situatie nu apare achizitia in extasul de cont al cabinetului.
Multumesc.
Nu sunt contabil dar in fiecare zi invat ceva.

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturism

#2 Mesaj de gheorghei642 »

burneteo_Daca factura are inscrisa la " Cumparator-Beneficiar " denumirea cabinetului medical individual ........ corect este ca plata sa fie efectuata din contul curent al CMI. Plata sumei din cont PF in cont curent CMI se poate efectua uzand de un contract de imprumut. Inregistrarea tranferului de bani se face in functie de modul cum conduceti/tineti contabilitatea - partida dubla sau partida simpla.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Achizitie autoturism

#3 Mesaj de pomparaus »

Faci plata prin 462 (pers.fizica crediteaza firma 404=462.), apoi cu disp.plata ii restitui banii din casa CMI persoanei fizice 462.=5311

burneteo
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 20, 2014 7:44 pm

Re: Achizitie autoturism

#4 Mesaj de burneteo »

Contabilitate in partida simpla.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie autoturism

#5 Mesaj de balazse »

Pentru BurneteO
Dupa parerea mea, cea mai buna solutie este sa transferi suma de pe contul persoanei fizice pe contul CMI, fara contract de imprumut (avand in vedere ca orice suma incasata, oricum este a titularului si poate face ce doreste cu acele sume).
In ceea ce priveste inregistrarea la CMI, eu propun sa mergi la "fisiere" -> "tipuri operatii" si sa adaugi o noua pozitie cu denumire de "transferuri", unde pui bifa la "preluat in RJIP", iar la "tip" nu alegi nimic.

burneteo
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 20, 2014 7:44 pm

Re: Achizitie autoturism

#6 Mesaj de burneteo »

Dar in aceasta situatie nu platesc impozit si contributii sociale pe suma intrata in contul cabinetului?

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturism

#7 Mesaj de gheorghei642 »

burneteo: Nu. Suma provenita din transferul bancar nu reprezinta venit profesional (din activitatea CMI) in sensul art.8 si 9 din OG Nr.124/2008.

Scrie răspuns