tihete cadou si restaurant

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ureched
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

tihete cadou si restaurant

#1 Mesaj de ureched »

sunt cabinet medical individual si nu stiu cum imi inregistrez in contabilitate tichetele cadou si de masa? unde le trec in stat de salarii? unde fac pontajul in saga ps?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu se trec în stat pentru că nu sunt drepturi de natură salarială.
Se face un tabel de acordare a acestor tichete pentru fiecare lună în parte.
Pontajul - intrați la Operații - State salarii și apăsați butonul din colțul din dreapta sus.
Pontajul în SAGA se operează independent de statul de plată - nu preia date din stat și nici în stat nu se preiau date din pontaj.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ureched
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de ureched »

daca am pontat concediu de odihna in pontaj nu imi apare in stat de plata. Cum fac sa-mi apara concediile de odihna in stat de plata?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#4 Mesaj de balazse »

Cand adaugati un stat de plata (ex: luna iunie 2008), in partea de jos apar angajatii.
Daca doresti ca la angajatul X (care este angajat cu 8 ore) sa treci 3 zile concediu, te pozitionezi pe angajatul X, apesi pe "modificare", te deplasezi la concediu in ore si treci (3x8) 24, dupa care salvezi.
Important ca dupa salvare sa apesi pe actualizare date (deoarece nu se corecteaza automat nr ore lucrate) si apesi pe "da" cum ca esti de acord sa reduca nr de ore la ore lucrate (ex: de la 168 la 144, adica 168-24).

Scrie răspuns