Incasare bon POS in saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
popap
Mesaje: 113
Membru din: Vin Iun 11, 2010 12:00 am

Incasare bon POS in saga PS

#1 Mesaj de popap »

Buna ziua,cum se face corect inregistrarea bonului POS la iesiri in programul saga P.S.?Am realizat 2 clienti Popescu cash Popescu card.La iesiri stiu sa inregistrez Popescu cash fiecare cu tva de 9 si 19% conform rapotului de casa,dar la Popescu card cum procedez,ce cota de tva aplic deoarece in raportul din pos nu am indentificate separat cotele de tva? Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare bon POS in saga PS

#2 Mesaj de balazse »

Nu utiliza doua coduri de client, ci doar una singura "vanzare casa de marcat", si o sa faci doua incasari (una prin "casa-lei", pentru numerar si una intr-un cont nou creat separat pentru POS).

popap
Mesaje: 113
Membru din: Vin Iun 11, 2010 12:00 am

Re: Incasare bon POS in saga PS

#3 Mesaj de popap »

Buna ziua,in legatura cu inregistrarea unui bon POS la iesiri,nu pot crea un cont nou (sunt contabilitate partida simpla -fara conturi),mai precis va rog sa imi explicati cum pot face exact inregistrarea.Multumesc pentru rabdare si intelegere!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare bon POS in saga PS

#4 Mesaj de balazse »

Prin "cont nou", m-am referit ca la "operatii" -> "casa/banca/deconturi" -> buton "..." (langa optiunea de selectare "casa-lei") -> adaugi o pozitie noua cu denumire "POS" si tip "altele".
Raportul Z il inregistrezi ca o iesire, iar la partea de articole o sa ai doua pozitii: vanzare 9% si vanzare 19%.
Cand faci plata, ceea ce ai incasat prin numerar il vei incasa prin "casa-lei", iar la ceea ce incasezi prin POS il inregistrezi prin "POS" (cel creat mai sus).
Cand iti intra banii in banca ("banca-lei"), acolo vei utiliza codul 007 (venituri din activitate, la fel cum apare si la incasare numerar).
Astfel, in RJIP o sa iti apara doar sumele incasate prin numerar si incasarile prin banca.
Ce zici?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Incasare bon POS in saga PS

#5 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Balazse am urmat pasii mentionati de tine, cu privire la POS.La Saga C,sumele incasate prin POS,intra in contul de banca 5121.Aici la Saga PS (am o firma care acum incepe folosirea POS si e neplatitoare de TVA),dupa ce am creat la"operatii"->pozitia "POS"->la tip nu ar fi bine trecut "Banca Lei"...Sunt curios cum va fi cu stick-ul lunar USB(D4200 pe care nu il mai declar la ANAF).Acolo trebuie mentionat si vanzarea cu card-POS, pe langa vanzarea normala de marfuri...
Ultima oară modificat Lun Oct 11, 2021 4:04 pm de către aurel211252, modificat de 2 ori în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare bon POS in saga PS

#6 Mesaj de balazse »

Daca discutam despre RJIP, atunci in mod normal inregistrezi incasarile, iar incasarile prin POS nu iti intotdeauna in acelasi zi in cont ca sa iti apara pe extras be baza careia te inregistrezi cu suma incasata (si ai o cheie de verificare a inregistrarilor).
RJIP este una, iar declaratia A4200 este alta.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Incasare bon POS in saga PS

#7 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Inca nu am primit (abia din luna Octombrie va folosi POS-ul pus la dispozitie de Banca Transilvania),nici raporturile Z si nici stick-ul USB.Voi vedea care e rezolvarea optima, a introducerii bonurilor de casa si a celor facute cu POS-ul.Ar fi ok.sa apara sumele facute cu POS-ul in "Banca Lei", suma totala sau defalcata la"Iesiri"si in RJIP.Ma gandeam ca poate sunt colegi ce "inregistreaza" in Saga PS, deja Raporturile zilnice Z si sumele cu POS-ul si ar putea sa ne ajute in acest sens...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare bon POS in saga PS

#8 Mesaj de balazse »

Dar de ce sa apara in "banca lei", cand reprezinta doar sume in curs de incasare?
Doar ce intra efectiv in cont pe baza extrasului de cont inregistrezi la "banca lei" (parerea mea).

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Incasare bon POS in saga PS

#9 Mesaj de aurel211252 »

Admin.firmei va primi extrasul de cont, de la Banca Transilvania si acolo vor aparea sumele incasate prin POS (el imi aduce acel extras de cont de la Banca si acolo apar sumele respective incasate cu POS-ul).Asa cum se realizeaza la Saga C.Sunt totusi curios cum va fi in luna Noiembrie,cand incepe"actiunea POS-ul".Stick-ul USB(cu D4200, pe care nu il mai transmit la ANAF,insa ma ajuta mult la descarcarea in program a Bonurilor Z din luna Octombrie) va fi "incarcat" din casa de marcat, in luna Octombrie si are pe el si vanzarile cu POS...
Ultima oară modificat Mar Oct 12, 2021 10:51 am de către aurel211252, modificat 1 dată în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare bon POS in saga PS

#10 Mesaj de balazse »

Eu n-am folosit acea optiune, pe langa raportul Z (vanzare), importa si incasarile?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Incasare bon POS in saga PS

#11 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc de raspuns.Voi vedea cum merge"treaba incasarilor cu POS-ul si voi reveni...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Incasare bon POS in saga PS

#12 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Balazse ai avut dreptate(in mentiunea din 04.10.2021) si iti multumesc...Saga PS nu merge ca si la Saga C.Insa am urmat pasii mentionati de tine(introduc manual) si e super ok. ...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Scrie răspuns