Factura de la facebook

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Factura de la facebook

#1 Mesaj de baloghi724 »

Buna,

Un pfa neplatitor tva, a promovat publicitare pe facebook, nu a solicitat pana acum cod special tva. Facebbok a trimis o factura in valoare de 23 de lei.
Intrebarea mea este se poate trece la 006 cheltuieli nedeductibile, daca nici in viitor nu solicita cod special tva s-au neaparat trebuie sa solicita.

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura de la facebook

#2 Mesaj de pomparaus »

Trebuie sa solicite cod special de TVA

baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Re: Factura de la facebook

#3 Mesaj de baloghi724 »

mersi pentru raspuns.


Mai am o intrebare, daca promoveaza ca persoana fizica (nu pfa),si plateste din contul personal, atunci nu trebuie cod special tva, si nu trebuie declarat si achitat tva?

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura de la facebook

#4 Mesaj de pomparaus »

Banuiesc ca persoana fizica ar promova pentru PFA, nu?
Nu stiu ce sa zic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura de la facebook

#5 Mesaj de balazse »

Pentru BaloghI724
Daca contul s-a facut pe PFA atunci factura va fi emisa pe PFA, deci se inregistreaza in scopuri de TVA.
Daca contul s-a facut pe persoana fizica, atunci factura va fi emisa pe persoana fizia, deci nu are legatura cu inregistrarea in scopuri de TVA, dar atunci mare atentie la activitatea comerciala (adica nu este pe jumatate persoana fizica, iar pe jumatate PFA).
Dupa parerea mea.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Factura de la facebook

#6 Mesaj de spatarl »

Buna ziua! Firma platitoare de TVA in Romania are cateva facturi pe Noiembrie de la Facebook dar contul facebook a fost creat gresit si nu apare codul de TVA al firmei din Romania pe facturi. Plata a fost facuta cu cardul firmei. Ce pot sa fac in acest caz? Acum au corectat pe platforma datele firmei dar facturile facute in Noiembrie nu se modifica. Sa fac taxare inversa? Sa declar in 390? Astept pareri. Multumesc!

Scrie răspuns