CHELTUIELI DEDUCTIBILE/ TVA NEDEDUCTIBIL

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
domnicia
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

CHELTUIELI DEDUCTIBILE/ TVA NEDEDUCTIBIL

#1 Mesaj de domnicia »

Buna ziua,
Cheltuielile cu utilitatile facturate pe numele proprietarului sediului inchiriat de un cabinet notarial platitor de TVA , achitate de catre cabinet, sunt deductibile. Am inregistrat facturile de utilitati (energie electrica) la Intrari, tip operatie 001 (chelt.deductibile integral), iar la articole (partea de jos a ecranului) am selectat nedeductibil integral I, pt. TVA.
La inchiderea de an am observat ca toate cheltuielile cu utilitati apar ca nedeductibile si apar la sectiunea "Cheltuieli nedeductibile partial (N50) sau integral (I)"
Cum ar fi trebuit sa inregistrez facturile astfel incat toate cheltuielile cu utilitatile sa fie deductibile, respectiv baza impozabila + TVA sa fie deductibila ca si cheltuiala, iar in D300 TVA-ul din factura sa nu intre la TVA deductibil ?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CHELTUIELI DEDUCTIBILE/ TVA NEDEDUCTIBIL

#2 Mesaj de balazse »

Dar de ce sa inregistrezi factura altei persoane in evidenta ta? De ce nu ai transcris utilitatile?
Trebuia sa inregistrezi doar plata, pe baza de dispozitie de plata.
Despre deductibilitate putem discuta doar daca proprietarul il declara ca si venit din chirie.

domnicia
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

Re: CHELTUIELI DEDUCTIBILE/ TVA NEDEDUCTIBIL

#3 Mesaj de domnicia »

da, proprietarul declara veniturile din chirii, contractul e inregistrat la ANAF.
La cabinet inregistrez ca plata factura in numerar (PF), chitanta de plata a facturilor respective, fara a mai inregistra decont in baza unei dispozitii de plata. La ce va referiti cand spuneti "De ce nu ai transcris utilitatile?"
Dar oricum, m-ar interesa solutia la problema ridicata de mine, de ce duce pe cheltuieli nedeductibile facturile de utilitati inregistrate in maniera aratata.
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CHELTUIELI DEDUCTIBILE/ TVA NEDEDUCTIBIL

#4 Mesaj de balazse »

Nu m-am referit ca proprietarul sa fi inregistrat sau nu contractul la ANAF.
Factura si chitanta nu este emisa pe cabinet, ca urmare trebuie sa faci o dispozitie de plata.
Despre deductibilitate a cheltuleilor cu utilitati citeste cele postate de TomaC aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =8&t=28912
Prin "De ce nu ai transcris utilitatile?" m-am referit la faptul ca ai fi putut sa transcrii utilitatile de pe persoana fizica pe cabinet.
Ti-am raspuns deja ca nu ai inregistrat corect documentele, nu are ce cauta acele facturi la "intrari".
Poate ar trebui sa sesizezi echipa Saga, ca pe langa faptul ca pierzi dreptul de deducere a TVA-ului nu inseamna automat si dreptul de deducere a cheltuileii (desi in majoritatea cazurilor acest lucru se intampla).

Scrie răspuns