Saga ps gestiune cantitativ valorica

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
merlac
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 19, 2019 5:23 pm
Localitate: Vaslui
Contact:

Saga ps gestiune cantitativ valorica

#1 Mesaj de merlac »

Buna ziua, pentru un II activitate mobila la comanda inregistrez materiile prime (pal,mdf,hdf,glisiere, holsuruburi,balamale) la intrari(NIR, Bon consum).
Problema 1 este ca primele trei se comanda doar pentru comanda in curs, celelalte se folosesc la mai multe comenzi dar ele vin pe aceeasi factura, pot face bon consum fractionat (aveti o solutie pentru acest aspect)? PS La inventarul faptic se regaseste in fiecare an valori de sute de lei la materiile prime folosite la mai multe comenzi, in contabilitate este 0.
Problema 2 Inregistrez la iesiri facturile de vanzare (produs finit) dar nu am raport de gestiune, cum transform (inregistrez) materia prima in produs finit?
Mentionez ca am licenta saga ps contabilitate+stocuri recenta si nu stiu cum sa fac inregistrarile pentru aceste doua probleme, la global valorica am studiat pe forum si am inteles (rezolvat).

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#2 Mesaj de gheorghei642 »


merlac
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 19, 2019 5:23 pm
Localitate: Vaslui
Contact:

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#3 Mesaj de merlac »

Va multumesc!

peleac147
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 10, 2016 1:06 pm

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#4 Mesaj de peleac147 »

Buna seara ! Am preluat gestiunea unui cabinet medical pe baza de inventar . Produsele din lista inventarului le-am operat in meniul operații ~ inventariere~ operații speciale cu încărcare cantitate .
La sfârșitul lunii doresc sa întocmesc bon de consum . Nu mi generează bonul de consum , unde greșesc ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#5 Mesaj de balazse »

Stocul preluat se introduce la "administrare" -> "configurare societati" -> "preluare stocuri initiale".

peleac147
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 10, 2016 1:06 pm

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#6 Mesaj de peleac147 »

Multumesc

olteanul284
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 14, 2014 3:52 pm

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#7 Mesaj de olteanul284 »

Buna ziua, am urmatoarea problema: un PFA cu obiect de activitate comert cu amanuntul, cand inregistrez factura de achizitie marfa in intrari, nu imi calculeaza corect adaosul. Nu am facut nici o modificare in setari, acelasi produs achizitionat in decembrie cu acelasi pret cumparat si cu acelasi pret vandut, deci acelasi adaos, acum cand il inregistrez, imi da adaosul cu semnul (-). Ce se intampla ca nu mai stiu sa ii dau de cap.
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Saga ps gestiune cantitativ valorica

#8 Mesaj de balazse »

Lucrezi cantitativ-valoric sau global-valoric?
De nu ne oferi detalii exacte pe care le-ai introdus?

Scrie răspuns