cheltuieli deductibile limitat

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

cheltuieli deductibile limitat

#1 Mesaj de ionescua921 »

Am un contract de comodat incheiat intre mine ca proprietar al apartamentului si mine ca PFA (cabinet) prin care cedez cabinetului o incapere (birou) cu acces la diverse utilitati. In contract se precizeaza ca,,,comodatarul va suporta o cota parte din cheltuielile cu utilitatile.
Pot considera cheltuiala deductibila pt cabinet un procent din facturile de utilitati, chiar daca facturile sunt pe numele meu ca proprietar/comodant si achitate din cont personal? Daca da, cum pot sa fac asta in Saga PS, pentru ca in ecranul de intrari, nu mai am cod pentru cheltuieli deductibile partial si, chiar daca in ecranul de jos le introduc pe 2 pozitii (deductibil si nedeductibil), in registrul de incasari si plati se duce toata suma pe deductibil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile limitat

#2 Mesaj de balazse »

In ceea ce priveste contractul de comodota, eu iti sugerez sa citesti cele de aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?t=1994

De altfel, ce legatura are meniul "intrari" in acest caz? Factura nu a fost emisa catre PFA.
Daca ai asemenea cazuri, introduci ca si doua facturi, cu acelasi numar.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli deductibile limitat

#3 Mesaj de ionescua921 »

Stiu ca cheltuielile efectuate pentru intretinerea si functionarea spatiilor folosite pentru desfasurarea afacerilor sunt deductibile pentru PFA, chiar daca documentele sunt emise pe numele proprietarului/comodantului, si nu pe numele contribuabilului. Cu conditia sa existe contract de comodat si prin el sa se identifice cota-parte din bunurile care fac obiectul folosintei de catre PFA in scopul afacerii.
De asta am dus facturile de energie electrica si termica pe intrari.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile limitat

#4 Mesaj de balazse »

Ma repet, nu are ce cauta factura la "intrari". Daca consideri ca ii ok sa platesti cota parte din cheltuieli pe baza contractului de comodat, atunci te vei inregistra cu plata efectuata, pe baza de "dispozitie de plata" daca discutam despre numerar, si extras de cont daca discutam despre virament bancar, deoarece tu ii platesti proprietarului si nu in numele proprietarului.
Totusi iti propun sa citesti cele postate de TomaC in acel topic.

Scrie răspuns