obiect de inventar?

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

obiect de inventar?

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, un cabinet medical individual a achizitionat un set: chestionar diagnostic continand CD, manual utilizare, fise chestionar pe suport hartie. Este considerat obiect de inventar si se inregistreaza in Registrul Inventar? Se intocmesc NIR si bon de consum pentru inregistrarea in gestiune? Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: obiect de inventar?

#2 Mesaj de paturcai »

Obiectele de inventar (nefericita denumire care creează confuzii) se trec in Registrul Inventar NUMAI si NUMAI daca ele sunt in contul 303; daca ele nu sunt acolo, ce mai trecem?
Registrul Inventar este cel în care se înregistrează elementele de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii, grupate în funcţie de natura lor, inventariate de entitate, potrivit legii.
In momentul in care obiectul de inventar a intrat (303 = 401) se trece imediat pe consum 603 = 303 (el nu mai ramane in gestiune, nu mai este stocat). Contul 303 (ca orice cont de stocare) reflecta ce valori am in depozit.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: obiect de inventar?

#3 Mesaj de ciobanum »

Multumesc pentru raspuns. Cabinetul medical are contabilitatea in partida simpla, nu am ct.303. Consider testele ca materiale consumabile. Dar daca medicul achizitioneaza carti in format fizic pentru pregatire profesionala, tot consumabil consider? Nu trebuiesc trecute in Registrul Inventar si nici in listele de inventariere?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: obiect de inventar?

#4 Mesaj de paturcai »

Sunt cheltuieli acele cărți
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns