pfa platitoare de tva

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
paslarut
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 30, 2019 2:31 pm

pfa platitoare de tva

#1 Mesaj de paslarut »

La un pfa platitoare de tva cum se face incasarea unei facturi care valoare intra la venituri impozanile doar baza facturii nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa platitoare de tva

#2 Mesaj de tomac »

Da, doar baza. Dar în RJIP se ia înscrie suma total încasată, inclusiv TVA. Doar în registrul de evidență fiscală se înscriu veniturile impozabile - adică suma fără TVA în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paslarut
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 30, 2019 2:31 pm

Re: pfa platitoare de tva

#3 Mesaj de paslarut »

Multumesc frumos.Dar in cazul in care este o PFA la norma de venit platitoare de TVA ,pentru depasirea plafonului de 100000EURO ce plafon se i-a in considerare tot din acel registru de evidenta fiscala(am citit ca la ei nu trebuie completat acest registru pot fi fara contabilitate doar RJIP trebuie completet)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa platitoare de tva

#4 Mesaj de tomac »

Dacă e PFA impus la normă de venit:
- se întocmesc jurnalele de TVA obligatoriu
- se întocmește registrul de evidență fiscală - obligatoriu - dar se completează doar pe partea de încasări.
Adică taman invers de cum vi s-a spus.
RJIP este un document contabil, nu fiscal, iar PFA impus la normă nu are obligații contabile, nu i se aplică Legea 82/1991 - legea contabilității și nici OMFP 170/2015 - reglementările contabile specifice evidenței în partidă simplă.
Obligația de a completa registrul de evidență fiscală, obligatoriu pe partea de venituri, se regăsește stabilită la art.69 alin.8
8 - Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația să completeze numai partea referitoare la venituri din Registrul de evidență fiscală și nu au obligații privind evidența contabilă.

9- Contribuabilii pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro, începând cu anul fiscal următor au obligația determinării venitului net anual în sistem real. Cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea echivalentului în lei al sumei de 100.000 euro este cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca Națională a României, la sfârșitul anului fiscal. Această categorie de contribuabili are obligația să completeze corespunzător și să depună declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice până la data de 25 mai, inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paslarut
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 30, 2019 2:31 pm

Re: pfa platitoare de tva

#5 Mesaj de paslarut »

am inteles ,multumesc mult

Scrie răspuns