diferente intre marchet si raport z

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#16 Mesaj de botui »

am gasit o problema pt. care nu scoate bon.din greseala la vanzare am avut capsuni tva 0% ,pt ca in receptie achizit.de la tarani cu 0% tva in vanzare erau tot cu 0%.casa nu gasea produsu .am creat alta pozitie de capsuni cu tva 24% la vanzare si vad ca acum gaseste produsu .cred ca una din probleme am gasito

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#17 Mesaj de balteanuc692 »

CAnd nu iese bonul fiscal sau iese partial se bate diferenta manual pe casa de marcat...

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#18 Mesaj de botui »

am gasit o problema (din cauza mea),am creat un articol nou "capsuni' ,din greseala am pus tva 0% ca in receptie pt ca a fost cumparat din piata si tarani nu au tva. in momentu in care erau si capsuni pe bon casa nu mai scotea sau scotea partial.
cand se face receptia la furnizorii fara tva trebuie sa punem tva de 0% iar in articole la vanzare 24 %, gresesc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente intre marchet si raport z

#19 Mesaj de balazse »

La articole in mod normal trebuia sa preia TVA 24%.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#20 Mesaj de fagarasa176 »

Nu ai casa setata pe TVA 0%
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#21 Mesaj de botui »

nu .e pe 24si9

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#22 Mesaj de balteanuc692 »

Ce le facem ca tot asa se blocheaza? :cry:

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#23 Mesaj de botui »

in 25.05.15 iar diferenta de 180lei.
domni de la faceti cevaaaaa,asa nu putem lucra

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#24 Mesaj de bogdan »

Incercati sa treceti pe 9600 si verificati si acea setare cu "Use FIFO buffers". Pe rand, pentru a putea identifica setarea care functioneaza. De asemenea, cand se blocheaza, incercati o retiparire a bonului si verificati daca bonul iese corect a doua oara sau se blocheaza la acelasi articol.

1. In cazul in care se blocheaza la acelasi articol poate fi o problema legata de cota de TVA a articolului respectiv care nu este setata in casa de marcat (setarea se face in casa de marcat) sau nu are ales un indice corect in ecranul de configurare al casei de marcat (setarea se face in programul MarketLine/PubLine/Saga). De asemenea verificati ca denumirea acelui articol sa nu contina diacritice si/sau caractere speciale de genul ; ' " .

2. In cazul in care, pentru acelasi bon fiscal, sunt situatii in care este tiparit partial pe casa de marcat si situatii in care este tiparit integral problema nu poate fi de la fisierul transmis din program. Programul nu face decat sa creeze un fisier text pe care il transmite driver-ului casei de marcat. Acesta (driverul casei de marcat) preia fisierul text si se ocupa de transmiterea lui mai departe catre casa de marcat. Daca acelasi bon este tiparit cand partial, cand integral este clar ca problema apare in momentul in care driver-ul casei de marcat interpreteaza si transmite comenzile de tiparire catre casa de marcat. In acest punct noi nu putem interveni cu nimic, fiind problema echipei tehnice/furnizorului casei de marcat.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#25 Mesaj de balteanuc692 »

Eu sunt convins ca e de la driverul casei de marcat... am setat si pe 9600 si cu buffer si fara buffer, am incercat si pe 4800 si cu si fara buffer... S-ar parea ca mai exista niste drivere pt datecs, de exemplu DatPrint. O sa vedem...

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: diferente intre marchet si raport z

#26 Mesaj de marcui656 »

Buna ziua ,


La dvs. s-a remediat problema ? Și noi avem diferențe între raportul Z și încasările din Market Line. Pe raportul Z apare o suma mai mare fata fata de încasările transferate din Market Line . Casierii nu au drepturi de retipărire bonuri , toate articolele au TVA-ul setat corect, casa de marcat nu se blochează niciodată , bonurile ies corect .. Nu știu ce as putea sa mai verific .
Multumesc

iancuc543
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 05, 2017 4:08 pm

Re: diferente intre marchet si raport z

#27 Mesaj de iancuc543 »

Eu am constatat valoare Finala aceiasi pe transfer si pe RZ dar diferente inte baza si TVA - sa fie de la zecimale? Ar ajuta ca pretul fara TVA sa fie doar cu 2 zecimale? Ma gandesc ca Casa de marcat cam asa calculeaza . . .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente intre marchet si raport z

#28 Mesaj de balazse »

Pentru MarcuI656
O intrebare, lucrezi cantitativ-valoric sau global-valoric.
Daca lucrezi cantitativ-valoric, de ce lucrezi cu evidenta la pret de vanzare (faptul ca le vinzi in magazin la pret de vanzare nu este un raspuns suficient)?

iancuc543
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 05, 2017 4:08 pm

Re: diferente intre marchet si raport z

#29 Mesaj de iancuc543 »

Lucram Cantitativ Valoric, nu am evidenta la pret de vanzare. Dar baza si TVA de pe raporul Zilnic al casei de marcat nu sunt aceleaci cu ce transfera market Line in Saga.
Cand RZ < Transferul zic ca s-o fi incasat si s-a omis tiparirea BF, dar cand este invers? In conditiile in care clar nu se bate manual pe casa . . .

Scrie răspuns