diferente intre marchet si raport z

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

diferente intre marchet si raport z

#1 Mesaj de botui »

sunt zile in care vin diferente intre market si z .de ex.in 14052015 am o diferenta de 82.73 mai mare in z decat in market.oare de ce?

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#2 Mesaj de bogdan »

Sunt 3 posibilitati:

1. Tipariti de mai multe ori bonul fiscal din MarketLine. In acest sens exista si o setare la nivel de utilizator pentru a nu permite acest lucru. Aceasta setare se numeste "Poate RE-tipari bonul fiscal" si o puteti modifica accesand meniul "Administare/Casieri", pagina "Drepturi".
2. Tipariti bonuri fiscale si din programul SAGA.
3. Operati bonuri fiscale de la tastatura casei de marcat.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Bogdan...am si eu aceeasi problema la mai multi clienti.
Numai ca aici este tot timpul mai mare suma transferata in SAGA decat suma de pe Z'etul final.
Initial am crezut ca ospatarii la incasarea unui BF dau doar incasare fara tiparire BF, fapt pentru care am bifat facilitatea de tiparire bon dupa incasare, insa problema persista.
Toti clientii au in comun faptul ca folosesc acelasi tip de casa de marcat DATECS MP 55 B
Un sfat ceva?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#4 Mesaj de bogdan »

In cazul caselor de marcat Datecs, sunt situatii in care bonul fiscal trimis la casa de marcat nu iese cu toate produsele din MarketLine/PubLine/Saga, desi fisierul de bon este creat corect. Din ce am observat ar putea avea legatura cu viteza de comunicare intre calculator si casa de marcat sau cu setarea "Use FIFO buffers" asociata portului de comunicare cu casa de marcat. Aceasta este o problema ce tine de casa de marcat iar pentru rezolvarea ei trebuie sa luati legatura cu furnizorul casei de marcat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente intre marchet si raport z

#5 Mesaj de balazse »

Desi nu prea le am cu casa de marcat, doar in ultima perioada am avut un caz de instalare a unei casei de marcat, unde cei de la service au mentionat ca trebuie setat la viteza de transfer de la 9600 la 4800 pentru a nu preintampina erori la tiparire (in cazul meu s-a trecut de la comunicare COM la USB).

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#6 Mesaj de fagarasa176 »

@Bogdan...mersi pentru raspuns....pana la urma trebuie pusa bifa sau nu la "Use FIFO buffers"??
Si daca comanda de tiparire este corecta poate sa fie asta motivul pentru care am mai mult in saga decat pe Zétul final?
@balazse chiar si la comunicarea pe usb in device manager iti apare tot COM :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#7 Mesaj de bogdan »

fagarasa176 scrie:pana la urma trebuie pusa bifa sau nu la "Use FIFO buffers"??
Si daca comanda de tiparire este corecta poate sa fie asta motivul pentru care am mai mult in saga decat pe Zétul final?
Motivul pentru care aveti mai mult in Saga decat pe casa de marcat este ca anumite bonuri trimise la casa de marcat nu au fost tiparite sau au iesit partial. Bonul fiscal este transmis corect de catre program si este realizat conform documentatiei driver-ului casei de marcat.
Legat de acea setare, nu pot decat sa va spun ca a fost vehiculata ca rezolvare de catre clientii nostri, dar nu intotdeauna a functionat.
Aceste aspecte le stabiliti cu echipa tehnica de la casa de marcat.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Da, nu e SAGA de vina, am si eu aceeasi problema cu un alt soft, nu imi scoate toate produsele pe bonul fiscal. Am setat fprint-ul (driver-ul casei datecs) la viteza 4800, sa vedem ce se intampla...

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#9 Mesaj de botui »

am trecut la 4800 . sa vedem azi cum merge

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Trebuie setata si casa de marcat pe 4800 (in tabelul 2 la pozitia 9 trebuie selectat 3). Problema cu datecs astea mai vechi e ca nu poti sa setezi nimic fara sa dai o golire, adica sa scoti un Z. Abia azi am setat si eu, inainte de a da drumu` la casa de marcat...

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#11 Mesaj de fagarasa176 »

Sa ne spui cum merge treaba....
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#12 Mesaj de botui »

am setat si casa pe 4800 cu cei de la servis prin tel. ,am setat si marketu si am deja doua bonuri nescoase. ce sa facem? nu merge.
inainte sa lucrez cu market line am lucrat cu nesus si nu am avut probleme.rog pe cei de la saga sa rezolve problema...
riscam sa luam amenda din cauza asta
daca am da retiparire bon ?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#13 Mesaj de balteanuc692 »

Si la mine da rateuri si pe 4800 dar repet, nu folosesc saga in acea locatie. E de la driver-ul casei de marcat, o porcarie.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#14 Mesaj de fagarasa176 »

Corect.....mai am pe cineva cu alt soft dar acelasi tip de casa de marcar DATECS MP 55B si are acceasi problema...deci este vorba ori de softul de legatura intre pc si casa de marcar ori de casa de marcat.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: diferente intre marchet si raport z

#15 Mesaj de botui »

inainte cu softul de la nessus nu aveam probleme.
19.052015 am o diferenta de 140 lei intre z si saga . e a patra oara luna asta.ce trebue sa fac sa fie inregula?

Scrie răspuns