Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mar Oct 23, 2018 7:46 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cod de bare cantar
MesajScris: Sâm Iun 06, 2015 8:53 pm 
Neconectat

Buna seara ! Ma poate ajuta cineva cu sa setez Marketline sa recunoasca atat produsul cat si cantitatea de pe eticheta generata de cantar. Mentionez ca as dori sa folosesc un cantar care are dotat imprimanta de etichete. Am cititi in in marketline ca recunoaste orice cod generat de cantar, dar nu imi functioneaza. Multumesc anticipat pentru ajutor.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cod de bare cantar
MesajScris: Sâm Iun 06, 2015 11:12 pm 
Neconectat

M-am documentat, am testat si s-a rezolvat. Multumesc.

Sus

MesajScris: Dum Iun 07, 2015 10:06 am 
Neconectat

Si cum ai rezolvat?
Nu de alta, dar poate ii poti ajuta si pe ceilalti cand o sa aiba aceleasi probleme. :wink:

Sus

MesajScris: Lun Iun 08, 2015 8:48 am 
Neconectat

Da asa este.
Am modificat in cantar formatul codului de bare astfel - adica EAN13, un indice din 2 caractere (de ex. 28) cod articol din 5 caractere (codul plu din cantar), greutate din 5 caractere si la sfarsit numarul de control. Astfel am reusit ca Marketline sa recunoasca din codul de bare generat de cantar produsul si cantitatea cantarita. :)

Sus

MesajScris: Lun Iun 08, 2015 8:54 am 
Neconectat

Multumim de informatie. :wink:

Sus

MesajScris: Joi Iun 25, 2015 8:30 pm 
Neconectat

Pentru Bogdan.

Am reusit sa configurez un sistem de vanzare, cantare cu tiparire etichete coduri de bare. Functioneaza chiar foarte bine de aproximativ o saptamana. Intampin aleator o situatie. Cate o data nu recunoaste codul de bare al anumitor produse ce se vand la kilogram. Eticheta este in regula, codul generat nu este recunoscut. Spun aleator, deoarece degeaba insist nu functioneaza. Trebuie sa ies din aplicatie, dupa care functioneaza. Sau fara sa ies, reincerc dupa ce s-au facut alte vanzari dupa care merge fara nici o interventie. Se intampla la diferite produse nu la aceleasi. De exemplu s-a intamplat azi de vreo 5-6 ori. Am incercat introducerea cu alt cititor, sau manual al codului, dar aceeasi situatie. Daca aveti o idee din ce cauza se intampla. Va multumesc anticipat.

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2015 10:05 am 
Neconectat

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu detalii cum s-a implementat. Am achizitionat un cantar, dar nu stiu cum trebuie creat produsul in saga, si cum trebuie setat cantarul . Va multumesc!

Sus

MesajScris: Joi Oct 01, 2015 10:23 pm 
Neconectat

Imi spuneti despre ce cantar este vorba ? Marca / Model.

In principu se creeaza un articol in Saga - Articole, nu se genereaza cod de bare, dar se stabileste un cod PLU.
In functie de cantar, in softul oferit cu cantar se introduce produsul, cu acelasi numar Item ca si codul PLU stabilit initial.
Se seteaza preferabil acelasi pret de vanzare si atat.

In cantar se stabileste formatul codului de bare. In help Marketline este specificat modul de cautare al codului de bare, In cazul in care nu se identifica nici un produs dupa cod de bare se trece la cautarea codului PLU. Formatul care la mine a functionat este urmatoarea EAN13, XXAAAAAQQQQQC, unde XX un numar intern oarecare (de ex. 28), A este codul PLU si Item number, Q este cantitatea produsului cantarit, C este numar de control.
Astfel eticheta listata este recunoscut de Marketline ca prosului cu acel cod PLU si cantitatea cantarita.

Sus

MesajScris: Mar Dec 08, 2015 10:14 am 
Neconectat

Pentru OlteanP
Codul PLU se introduce in programul Saga la "articole"? Mai exact la cod de bara? sau acel cod PLU trebuie sa fie identic cu codul articolului din meniul "articole"?

Sus

MesajScris: Mie Dec 09, 2015 2:42 pm 
Neconectat

Pt balazse

Exista in Articole coloana Cod PLU imediat dupa coloana Cod bare. Daca nu iti apare coloana poate nu ai setat ceva bun, gen gestiune cantitativa...etc

Sus

MesajScris: Vin Iun 22, 2018 2:59 pm 
Neconectat

Doresc sa-i multumesc lui Daniel de la CORBRIANTEO S.R.L. (http://sagasoft.ro/distributie.php?judet=Gorj) care m-a ajutat cu implementarea SAGA intr-un magazin unde se vand produse ambalate si etichetate local, pe cantare cu imprimanta.
Il recomand tuturora ca pe un excelent profesionist si un bun cunoscator al "tainelor SAGA".

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2