EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#16 Mesaj de balazse »

Ai doua optiuni:
- folosesti MarketLine pentru a emite bonruile;
- emiti direct din program, pentru asta la "adminstrare" -> "configurare societati" -> "casa de marcat" alegi "activa printer". Bonurile le emiti din meniul "iesiri" (dupa ce ai introdus o pozitie de tip "B" si ai validat iesirea) utilizand butonul "tiparire bon fiscal" (dreapta-mijloc). in fereasra respectiva gasesti si optiunea de "confirurare".
Eu optez pentru prima varinta, cumva mi se pare mai usor de utilizat.

cecland
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 17, 2022 1:52 pm

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#17 Mesaj de cecland »

Buna ziua, la facturile emise prin market line nu se salveaza RO-ul clientilor, iar acestia apar in Saga ca neplatitori de TVA. Ati avut aceiasi problema?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 168
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#18 Mesaj de chirigiui509 »

Dacă situația pe care o prezentați se referă la clienții pe care-i adăugați prin interfața MarketLine (adică ei nu existau anterior în SAGA), procedura de definire a noilor poziții de terți (bazată pe preluarea datelor acestora de la ANAF) funcționează corect în ultima versiune.
Dacă nu acesta este contextul în care apare eroarea semnalată de dumneavoastră, încercați să descrieți amănunțit situația.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 168
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#19 Mesaj de chirigiui509 »

Am simulat o vânzare către un client nou, plătitor de TVA. Adăugarea clientului am făcut-o prin ecranul de terți din MarketLine si am constatat următoarele:
- preluarea datelor generale de pe ANAF este corectă;
- în MarketLine, atributul fiscal RO nu se preia și nu se poziționează ca prefix al codului fiscal (concret, clientului i se asociază CIF-ul 123456 față de RO123456);
- în SAGA, datele clientului se transferă similar cu cele din MarketLine (clientului nu i se asociază atributul fiscal RO).

Observația este corectă, la introducerea clienților noi prin MarketLine, pentru plătitorii de TVA nu se preia atributul fiscal al acestora.

O soluție ar fi de reverificarea clienților din SAGA dar îmi dau seama că asta ar fi rezolvare de moment.
Cred că problema ar trebui escaladată către SAGA.

De curiozitate, legătura cu MarketLine este locală sau VPN până la server-ul de conta? Știu că nu are legătură cu subiectul dar mai sunt câteva aspecte ce merită discutate (referitor la emiterea facturilor).

ceclanl
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#20 Mesaj de ceclanl »

Legatura dintre MarketLine si server-ul de conta este locala. Problema semnalata o avem de cand am actualizat MarketLine cu ultima versiune.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#21 Mesaj de balazse »

Pentru CeclanD/CeclanL
Cel mai bine trimite e-mail echipei Saga, precis se va rezolva problema.
Sa ne zici si noua cum s-a finalizat. ;)

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 168
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#22 Mesaj de chirigiui509 »

A fost rezolvată problema preluării atributului fiscal în cazul clienților noi, definiți/adăugați în MarketLine. Ecranul a fost redesenat și optimizat.
A fost introdusă posibilitatea de adăugare a siglei pe factură. Setarea se face din ecranul "Administrare/Configurare rapoarte", pagina "Factură personalizată".

Scrie răspuns