Emitere BF din Marketline

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Emitere BF din Marketline

#1 Mesaj de stroer1948 »

Din luna ianuarie am inceput sa emit BF folosind Marketline. Nu am descoperit probleme, pana cand, la data de 01.03.2017, in raportul de vanzari din Marketline am o suma (pe ziua respectiva), iar in raportul Z scos din casa de marcat am o suma mai mare. Verificand pozitiile, am constatat ca pe Z-ul emis de casa de marcat la inchiderea zilei, am in plus o vanzare. Aveti idee care ar putea fi cauza sau cum as putea sa o descoper astfel incat sa ne se mai repete?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Emitere BF din Marketline

#2 Mesaj de tomac »

Ați tipărit un bon de două ori.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Emitere BF din Marketline

#3 Mesaj de stroer1948 »

Se poate ? Nu credeam ca e posibil. E totusi o diferenta de 54 de minute intre cele doua bonuri. Daca mai se intampla revin cu detalii. Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Emitere BF din Marketline

#4 Mesaj de tomac »

Se poate. De ce vă mirați. Utilizatorul a dat tipărire bon și are drept de retipărire.
Să mă explic. Programul nu are de unde ști dacă un bon e tipărit sau nu. Știe că s-a dat comanda de tipărire, dar nu are de unde ști dacă bonul a fost efectiv tipărit. Poate s-a terminat hârtia sau s-a luat curentul. Nu are cum să știe efectiv. De aceea s-a introdus posibilitatea de retipărire a bonurilor. Dar retipărirea e un drept ce poate fi acordat sau revocat utilizatorilor. De asemenea la retipărire programul te întreabă dacă chiar vrei să faci asta și trebuie să fi de acord în mod explicit pentru ca el să retipărească bonul.
Iar faptul că sunt 54 de minute nu înseamnă nimic. Înseamnă că s-a retipărit ultimul bon afișat și s-a și confirmat asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Emitere BF din Marketline

#5 Mesaj de stroer1948 »

Hai ca am patit-o din nou... dar invers. Pe Z-ul tiparit din casa de marcat apare mai putin decat in Marketline. In Marketline apare in plus un produs vandut.
Nu-mi dau seamaa din ce cauza...

hroniadev122
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iul 15, 2011 12:36 pm

Re: Emitere BF din Marketline

#6 Mesaj de hroniadev122 »

Poblema aceasta am avut-o eu si cu diferenta intre z si Marketline ,in ambele sensuri am vorbit cu d-nul Bogadan i-am expus situatia dar raspunsul nu a fost pe masura. Am mai avut si urmatoarea problema ,la scanarea unui produs cu unitatea de masura intreaga programul a luat cantitate cantarilbila ex :scanat coca cola 0.5- 1buc ,programul a luat 0.36.O alta problema a fost in momentul in care marketline a trimis comanda de tiparire bon fiscal si vanzarea nu a inregistrat-o, asta s-a intamplat la primul bon emis pe ziua respectiva.
o seara buna.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Emitere BF din Marketline

#7 Mesaj de stroer1948 »

Si care a fost raspunsul? Eu nu exclud nici varianta in care utilizatorul sa faca diverse "artificii" ...
De exemplu, daca se anuleaza operatia din ML inainte sa fie tiparit bonul, e posibil ca AMEF sa inregistreze totusi operatiunea. Anularea operatiunii din ML s-a intamplat, dar nu am cum sa fiu sigur ca exact atunci sunt si diferentele.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Emitere BF din Marketline

#8 Mesaj de tomac »

@hroniadev122
Nu cred. Din experiență spun că e imposibil dacă userul nu face prostii. Mai au obiceiul să scaneze când sunt pe cantitate și să re-scaneze pe denumire și nu se uită.
Tot din experiență, la astfel de diferențe am avut situații clare de bonuri tipărite de două ori. De bonuri emise și netipărite sau emise și încasate și netipărite, ori emise ulterior transferului în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Emitere BF din Marketline

#9 Mesaj de marcui656 »

Eu am restrictionat accesul casierilor la retiparire , dar totusi gaseam valoare mai mare pe raportul Z fata de ce aveam in Market Line. Explicatia am gasit-o tarziu: eu am Market Line in retea si deschideau aplicatia de mai multe ori. Daca aveam intr-o fereastra Market Line o paine , ea aparea si in celelalte aplicatii Market Line deschise, tipareau bonul, apoi puneau aplicatia pe bara; inevitabil la un moment dat deschideau alta fereastra de Market Line( nu cea din care s-a tiparit bonul) si le aparea painea ca si cum bonul nu era scos, mai dadeau o data tiparire, iar in acest caz programul permite tiparirea aceluiasi bon de doua ori.Solutia nu am gasit-o .Caut o modalitate de a bloca deschiderea programului de mai multe ori.

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emitere BF din Marketline

#10 Mesaj de bogdan »

marcui656 scrie:Caut o modalitate de a bloca deschiderea programului de mai multe ori.
In ultima versiune, in ecranul Administrare/Configurare program, a fost introdusa o optiune in aces sens.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Emitere BF din Marketline

#11 Mesaj de marcui656 »

Multumesc! :)

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: Emitere BF din Marketline

#12 Mesaj de apostolm571 »

Buna seara!
Am constatat si eu acum probleme asemanatoare:
*valoare in Z dublata cu valoare bon fiscal retiparit la terminarea rolei de hartie
*valoare mai mare la transferul la iesiri in Saga fata de market si la fel nr de bonuri , aici probabil nu s-a dat tiparire bon fiscal ma gandesc.

Cum pot remedia acum aceste probleme in contabilitate? Si cum sa procedez sa nu mai apara in viitor?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Emitere BF din Marketline

#13 Mesaj de tomac »

1. Se emite decizie de corecție indicându-se bonul blocat. Și are rolul de a justifica de ce pe Z e mai mult decât în contabilitate.
Eu aș recomanda utilizarea FiscalNET ca driver pentru că știe dacă e gata rola și ajută la evitarea situațiilor de dublare a bonurilor. Permite anularea bonului respectiv și așa se poate retipări bonul fără riscul dublării datelor.
2. Trebuie identificat bonul netipărit. Și tipărit ulterior. Ca idee în ecranul vânzări se vede suma vânzării din zi și acea sumă TREBUIE comparată anterior transferului cu un raport X tocmai pentru evitarea acestor probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns