DISCOUNT MARKETLINE

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
mitur649
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 20, 2017 2:41 pm

DISCOUNT MARKETLINE

#1 Mesaj de mitur649 »

Buna ziua,

am cateva nelamuriri privind vanzarea cu bon fiscal catre clienti persoane fizice.

Contabil spune ca la vanzarea cu amanuntul este obligatoriu ca pe NIR sa apara pretul de vanzare al produsului, iar produsul respectiv trebuie vandut doar cu pretul de vanzare aflat in NIR.

Am vazut ca in marketline se poate acorda discount pe bonul fiscal, sau se pot seta discounturi pt. clienti.

In farmacii de exemplu daca ai card de fidelitate poti sa cumperi cu discout. As vrea sa implementez si eu treaba asta. Sa acord discount pe baza cardului de fidelitate anumitor clienti, sau sa acord discount preferitial oricui doresc eu.

Intrebarea este daca am voie sa vand un produs cu alt pret fata de pretul de vanzare trecut pe nir. Eventual sa ma ajutati cu un articol de lege.

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#2 Mesaj de balazse »

De vandut vinzi la pretul de vanzare, doar ca pe bon vei acorda un discount pe pozitie separata.

mitur649
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 20, 2017 2:41 pm

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#3 Mesaj de mitur649 »

Imi puteti oferi va rog frumos o baza legala, sau ceva unde sa caut?

Din pacate, in cazul unui control anaf, nu pot sa ma justific cu "asa scria pe forum". :D

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#4 Mesaj de fagarasa176 »

O baza legala la ce?
Canu ai voie sa vinzi cu alt pret decat cel pe NIR?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

mitur649
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 20, 2017 2:41 pm

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#5 Mesaj de mitur649 »

Ce replica mi-ai dat, poti sa te apuci de stand-up cu astfel de glume. Stand Up contabil...

Ma interesa o baza legala sau daca este reglementat in vreun fel - discountul pe bonul fiscal.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#6 Mesaj de balazse »

Pentru MituR649
Daca tot suntem la stand up, de ce nu ai cautat tu unde scrie ca nu se poate?
Daca ai fi incercat ai fi gasit:
OGU.28/1998 scrie: Articolul 4
(7) Raportul fiscal de închidere zilnică emis de aparatul de marcat electronic fiscal definit la art. 3 alin. (2) trebuie să conțină pe lângă datele definite la alin. (6) și următoarele date: ...numărul și valoarea reducerilor
Atentie ca nu orice casa de marcat poate inregistra valoarea cu minus, din cate am inteles.

PS. Totusi atentie la glumele de genul postat. :wink:

mitur649
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 20, 2017 2:41 pm

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#7 Mesaj de mitur649 »

Multumesc pt. raspuns.

Nu am cautat, pt. ca nu stiu unde sa caut. Nu am pregatire juridica, iar cu contabilitatea ma descurc la nivel primar.

In ultima vreme am primit numai raspunsuri in doi peri.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#8 Mesaj de fagarasa176 »

mitur649 scrie:Ce replica mi-ai dat, poti sa te apuci de stand-up cu astfel de glume. Stand Up contabil...
Opaaa...deja incep sa apara primele victime,prima persoana stresata de modificarile legislative
mitur649 scrie: Nu am pregatire juridica,
Si aveti cumva impresia ca noi avem pregatire juridica? Ca noi stim sa cautam?
De ce toata lumea are impresia asta?
De ce toata lumea are pretentia ca noi, contabilii, "prostii" aia de contabili cum mai zic unii antreprenori, trebuie sa le stim pe toate?
Trebuie sa stim CF din scoarta in scoarta, cand nici macar cei din ANAF nu isi stiu propria bucatica pe care chipurile sunt specializati.
Pentru ca asa suntem noi contabilii, ne lasam calcati in picioare, si culmea ne place.
mitur649 scrie:Nu am cautat, pt. ca nu stiu unde sa caut.
Asta chiar e buna de stand up, lasa sa caute altii, ca eu nu stiu cum, dar nici nu am incercat.
Vesnica cutumă a romanilor (fara a generaliza) "eu nu stiu d'astea" si gata ne'am spalat pe maini de responsabilitate si raspundere.
In rest, spor la treabă şi un praz verde :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: DISCOUNT MARKETLINE

#9 Mesaj de ferenta »

mitur649 scrie:În ultima vreme am primit numai raspunsuri in doi peri.
Ăsta este riscul la care ne supunem toți, când primim răspunsuri pe gratis, deoarece dacă avem dubii, trebuie să ne documentăm dacă sunt și corecte acele răspunsuri! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns