Introducere stocuri initiale

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
retezanc
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 12, 2016 11:26 pm

Introducere stocuri initiale

#1 Mesaj de retezanc »

Buna ziua,


Am citit forumul din scoarta in scoarta, insa nu ma dumeresc in legatura cu o situatie. Am un client cu un magazin alimentar unde se doreste implementarea Saga C cu extensia Marketline. Problema este ca sunt 20000 articole si nu se poate introduce stocul initial intr-un timp atat de scurt, el ar vrea sa poata vinde cu marketline si in acelasi timp sa faca stocurile pe rand, pe raioane. Exista vreo posibilitate, ca la unele articole sa scada din stoc si la altele nu? Stiu ca nu are logica, dar totusi poate cineva are vreo idee. Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere stocuri initiale

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate ceea ce dorește. Articolele trebuie să existe definite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

retezanc
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 12, 2016 11:26 pm

Re: Introducere stocuri initiale

#3 Mesaj de retezanc »

Multumesc de raspuns, dar exista posibilitatea de a vinde din Marketline dintr-o gestiune global valorica?

retezanc
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 12, 2016 11:26 pm

Re: Introducere stocuri initiale

#4 Mesaj de retezanc »

Produsele exista definite, au fost preluate dintr-un program mai vechi, stocurile nu sunt si ar dura foarte mult inventarul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere stocuri initiale

#5 Mesaj de tomac »

Se poate vinde și dintr-o gestiune global-valorică și din una cantitativ valorică. Dacă aveți bifă pusă în Market să nu vândă pe negativ atunci normal nu veți vedea articolele și nici nu le veți putea vinde.
De asemenea ele trebuie să fie preluate pe un tip de stoc ce este vandabil și să aibă și preț de vânzare definit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns