Contabilitate termopane

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Contabilitate termopane

#1 Mesaj de kalapism »

Buna ziua.
Ma ajuta cineva cu niste sfaturi in legatura cu firma de termopane?
Societatea cumpara sticla de la un furnizor, tamplaria de la alt furnizor si vinde catre un client. Daca are cineva o monografie va rog daca ma puteti ajuta. Prima data m-am gandit sa inregistrez marfa pe 371 cu pret de vanzare si ulterior vanzarea in iesiri pe contul 707 dar ma cam incurca deoarece nu am toata marfa pe o factura iar produsul catre client este per total nu este o parte tamplarie si alta sticla. Daca mai are cineva aceasta situatie si ar vrea sa ma ajute. Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Contabilitate termopane

#2 Mesaj de pomparaus »

Practic cumpara materie prima si obtine un produs finit (nu e marfa cumparata in vederea revanzarii ca sa lucrezi cu 371 si 707).
Functie de ceea ce face : de ex. geamuri (diverse dimensiuni), usi, etc. deschizi fise de magazie pt.fiecare reper in parte, inregistrezi productia 345 = 711 si descarci productia in momentul vanzarii 711=345, iar la vanzare lucrezi cu 701 "Venituri din produse finite". (si bineanteles consum pe marfa folosita in productie).
Eu asa vad lucrurile.
Si mai e varianta: cumperi materiale si vinzi servicii tamplarie.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Contabilitate termopane

#3 Mesaj de nitud254 »

Este corect ce spune "pomparaus". Eu as da cateva sfaturi despre documentele ce trebuiesc intocmite.
Potrivit anexei la Normele...aprobate prin OMFP nr. 2634/2015, documentul justificativ pentru inregistrarea produselor finite in evidenta magaziei si in contabilitate este Bonul de predare, transfer restituire (Cod 14-3-3A), pe baza caruia se face contarea 345 = 711.
Livrarea se face pe baza facturii fiscala, document pe baza caruia faci contarile 711 = 345 si 4111 = 701, dupa caz, daca sunteti platitor de tva si utilizeaza si contul 4427
Cum fabricata are loc pe loturi trebuie urmarit ca sa corespunda datele (m.p. tamplarie finita) din bonul de predare, transfer restituie cu datele din factura.
Materiile prime (sticla si cercevelele de plastic/aluminiu/lemn, etc) le inregistrezi pe cheltuieli pe baza bonului de consum (cod 14-3-4A)

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Contabilitate termopane

#4 Mesaj de kalapism »

Furnizorii doar sunt platitori de tva iar noi nu suntem.
Va multumesc mult!

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Contabilitate termopane

#5 Mesaj de nitud254 »

Cu TVA achitat furnizorilor maresti valoarea materiilor prime si materialelor achizitonate. Materiile prime si materialele achizitionate si consumate le inregistrezi pe cheltuieli la valoarea totala (pret achizitie+tva)

ursachim118
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 22, 2013 11:34 am

Re: Contabilitate termopane

#6 Mesaj de ursachim118 »

dar este posibil sa primeasca tamplaria gata facuta dupa dimensiuni: geamuri, usi, etc si apoi direct la client pune numai sticla si cateva mici accesorii. Atunci cum se procedeaza?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contabilitate termopane

#7 Mesaj de balazse »

Tot produs finit.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Contabilitate termopane

#8 Mesaj de kalapism »

Da. Asa o primesc. Tamplaria gata facuta. Multumesc!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Contabilitate termopane

#9 Mesaj de kalapism »

Buna ziua. Am o problema cat casa de mare. Firma de termopane( arica cumpara de la altii, le asambleaza si le monteaza la oameni). Eu am avut de la el doar codul caen de pe cui, care nu se incadra in caen de constructii( adevarul este ca nici nu mi-a trecut prin cap ca termipanele ae incadreaza ca coduri de constructii, aici greseala mea). El intre timp si-a activat ca si cod secundar 4334, nestiind eu.
Au venit control de la itm si nu am retinut bine si incadrat bine angajatii cf constructii. La anaf apar cu codul principal. Acum cum fac? Rectific toate 112, dar daca la anaf nu se vede codul secundar cum va fi ca si contributie? Trebuie sa depun ceva si la finante inainte de rectificarea 112?
Iar in 2020 am desfacut ctr de munca cu articol ptr simaj al secretarei. Acolo mai am dreptul sa modific ceva?
Multumesc mult

Scrie răspuns