Transfer date Marketline

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
hegyip
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 16, 2013 10:06 pm

Transfer date Marketline

#1 Mesaj de hegyip »

De ce nu se poate face transferul de date din Marketline in Saga in timp real ? Cand se face vanzarea si bonul este validat sa plece catre Saga automat vanzarea si nu mai tarziu manual.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Transfer date Marketline

#2 Mesaj de septimiuv »

Pentru că nu așa a fost gândit programul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer date Marketline

#3 Mesaj de balazse »

Pentru HegyiP
Nu este mai normal sa ti se importa raportul Z in loc de fiecare bon in parte?

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Transfer date Marketline

#4 Mesaj de stroer1948 »

Dar se poate cumva face un Cron/Task care sa execute comanda de transfer date la inchiderea programului, de exemplu?

zaineal698
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 16, 2016 1:42 pm

Re: Transfer date Marketline

#5 Mesaj de zaineal698 »

INCASAREA DIN MARKET LINE - Market line ofera posibilitatea vanzatorului sa ii calculeze restul pe care il are de dat clientului.
In Saga, se transfera in casa suma aceasta. De exemplu daca are de platit 51.40 si ii da o bacnota de 100 - in casa se transfera 100 iar soldul pe factura va fi pe "-", adica -48.60 lei.
Aveti in plan sa modificati aceasta eroare?

zaineal698
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 16, 2016 1:42 pm

Re: Transfer date Marketline

#6 Mesaj de zaineal698 »

Market line - clienti nou creati-
Toti clientii care cer RO/bon sunt considerati clienti noi, chiar daca ei exista in baza de date.
Programul ii vede dupa cod (contorul softului) si nu dupa codul fiscal. Intentionati sa modificati aceasta eroare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer date Marketline

#7 Mesaj de balazse »

Pentru ZaineaL698
Ii drept ca nu folosesc MartketLine, dar la o scurta testare se importa valoarea bonului si nu valoarea incasata.

Daca doresti sa emiti bon cu RO, atunci apesi pe "client" si alegi din lista (dar poti sa introduci in coloana de cautare denumirea sau codul fiscal), la "tip document transfer" alegi "C" -> apesi pe "accept".

Folosesti vers.6864?

zaineal698
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 16, 2016 1:42 pm

Re: Transfer date Marketline

#8 Mesaj de zaineal698 »

Pentru balazse. Daca nu folositi Marketline nu ma invatati atunci. Se transfera asa cum zic eu...nu pe o simpla testare si pe lucru in Market line de cel putin un an. Stiu foarte bine ce modific de un an de zile zilnic, ma contraziceti aiurea.Iar asta cu Ro pe bon - despre care ma invatati dvs pe mine - e o treaba pe care o fac vanzatorii in front office. Eu vorbesc despre ce imi vine mie, in back ofiice, fiind contabil. Si de asemenea stiu foarte bine cate dubluri de clienti adaugati am. Totusi, sunteti pe langa subiect.
Vanzatorul intreaba...vreti Ro pe bon? Ei bine, se pune acel Ro pe bon si in Saga se transfera clientul cu cod nou. Retineti, il cauta dupa cod (contor) si nu dupa CUI. Si daca ii pune un contor nou, il creaza iar. V-AM EXPLICAT DESTUL DE CLAR? Ce simpla testare faceti dvs. daca nu aveti in front office instalat Marketline, nu lucrati pe el si nu stiti ce scriu eu aici? Imi explicati cum sa emit bon cu Ro pe el? Eu sunt contabilul, nu vanzatorul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer date Marketline

#9 Mesaj de balazse »

Pentru ZaineaL698
Faptul ca am mentionat ca nu folosesc MarketLine, nu inseamna ca nu il cunosc deloc, de altfel deja am implementat aceasta extensie cu succes la o unitate, deci o parte din extensie il cunosc (ii drept ca nu in totalitate).
De altfel, extensia l-am instalat si pe calculatorul propriu, unde il pot testa cum imi place, adica pot sa inregistrez o vanzare si ulterior sa il import in programul Saga.
Nu te-am "invatat", ci doar am mentionat ceea ce face programul la vers.6864, adica cele mentionate de tine in vers.6864 eu personal nu l-am putut regasii.

Faptul ca exista probleme in back office (Saga - contabil) generate in front office (MarketLine - vanzator), inseamna ca ar trebui sa verifici modul de lucru in front office, deoarece este posibil ca nu se lucreaza corect, iar ca si back office trebuie sa cunosti cum ar trebui sa lucreze corect cei din front office.
De altfel, postezi pe forum de parca problema ar provenii de la extensie si nu de la modul de lucru al operatorului de la front office.
Clientul se transfera cu cod nou, daca este creat din nou, ceea ce inseamna ca operatorul de la front office, in loc sa faca o cautare si sa aleaga clientul, mai degraba opteaza pentru a adauga din nou clientul in cauza.
Daca vanzatorul lucreaza gresit, inseamna ca si in contabilitate vor ajunge greseli (din pacate acest lucru nu doresti sa intelegi si faptul ca pe vanzator trebuie sa il inveti cum sa lucreze corect, mai ales ca problema persista de un an de zile).

Poate cea mai buna solutie ar fi sa trimiti e-mail echipei Saga, deoarece forumul este mai degraba pentru utilizatori.
Datele de contact le gasesti aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php

zaineal698
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 16, 2016 1:42 pm

Re: Transfer date Marketline

#10 Mesaj de zaineal698 »

Pentru balazse - inca o data ma tratezi ca pe o necunoscatoare. Chiar crezi ca sunt pe forumul site-ului si nu nu ma duce capul unde gasesc datele de contact? Incredibil! Incearca sa vorbesti cu un contabil situandu-te pe aceeasi "treapta" de cunostinte...nu te mai pozitiona deasupra. Si inca ceva,te rog! Ignora-ma! Nu te mai "obosii" (dupa modelul "provenii" - "postezi pe forum de parca problema ar provenii de la extensie") sa imi raspunzi. Esti responsabil/a cu forumul sau ce?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer date Marketline

#11 Mesaj de balazse »

Eu ti-am raspuns conform informatiilor postate de tine.
Ai mentionat de probleme tehnice la extensie (atentie, nu contabile), iar eu ti-am raspuns ca cele mentionate nu sunt corecte, deoarece la la mine nu apar problemele sesizate.
De altfel, ti-am sugerat sa contactezi echipa Saga (daca postarea link-ului ti s-a ofensator imi cer scuze), deoarece daca le trimiti salvare de baza de date iti pot oferii un raspuns detaliat.
O data imi scrii sa nu iti mai raspund, dupa care imi pui o intrebare, scuze, dar nu postezi destul de clar.

In final, eu ti-am scris ca dupa parerea mea nu sunt probleme tehnice, de aici in colo procedezi cum doresti.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer date Marketline

#12 Mesaj de tomac »

@zaineal698 - vă rog să semnalați aceste chestiuni pe mail, direct la firmă pentru că este mult mai rapid.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aldeal366459
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 19, 2019 3:59 pm

Re: Transfer date Marketline

#13 Mesaj de aldeal366459 »

Buna ziua ! Exista vreo posibilitate de retrimitere a datelor din MarketLine catre Saga ? Am restaurat o baza de date mai veche si am pierdut unele date transferate deja. Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer date Marketline

#14 Mesaj de tomac »

Da. În market intrați la Operații - Vânzări, Selectați perioada dorită și din pagina de facturi generate ștergeți informațiile care sunt marcate ca transferate. Ulterior se va activa butonul de transfer date.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aldeal366459
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 19, 2019 3:59 pm

Re: Transfer date Marketline

#15 Mesaj de aldeal366459 »

A functionat, va multumesc frumos !!!

Scrie răspuns