MarketLine - modificare denumire, cod si pret

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

MarketLine - modificare denumire, cod si pret

#1 Mesaj de stroer1948 »

1. Initial, cand s-au introdus facturile de intrare(articolele) in SAGA, s-a optat pentru ca articolele sa primeasca acel cod generat automat, iar denumirea articolului era sub forma "cod denumire", ex. "1447 ADEZIV". Acum, as vrea sa utilizez codurile de la furnizor in coloana "cod" si sa scot codul din denumire.
Stiu ca nu se mai poate modifica acel cod, daca ai operatiuni pe el. Ma gandeam sa creez un articol nou, dupa structura noua, si sa mut codul vechi peste codul nou din Administrare Intretinere BD. Am facut deja asta la firme care NU utilizeaza ML si functioneaza fara probleme.
Intrebarea este, daca ML, va ști sa sincronizeze noul articol generat si sa il dezactiveze pe cel vechi, astfel incat sa nu se dubleze.

2. Am intrare de mafra, de 100 de bucati la pretul unitar de 11 lei si pretul de vanzare de 15 lei.
Cand am sub 20 de bucati pe stoc, fac reaprovizionarea, la pretul unitar de 12 lei si pretul de vanzare de 16 lei.
Programul ma intreba daca doresc sa modific pretul de vanzare si in articole, si apas Da.
Intrebare: se poate seta astfel incat, cele 20 de bucati ramase pe stoc, sa se vanda la pretul vechi si modificarea pretului de vanzare sa intre in vigoare doar la produsele nou aprovizionate ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: MarketLine - modificare denumire, cod si pret

#2 Mesaj de tomac »

1. Eu vă recomand să puneți codul de la furnizor în denumire. Așa aveți avantajul că puteți căuta și după cod intern și după cod furnizor. De asemenea puteți crea grupe și subgrupe ceea ce în market va facilita foarte mult operarea.

2. Doar dacă sunt coduri de articol diferite, altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns