problema raport

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

problema raport

#1 Mesaj de baldaul »

Buna ziua , folosesc de foarte putin timp pub -line si am probleme de intelegere drept pentru care va cer ajutor.
Seara dupa Inchiderea programului generez raportul zilnic din casa de marcat. Exemplu 1100 lei .
Efectuez transfer date in Saga. Verific iesiri in saga , corect 1100 lei .
Insa cand verific in pub line din Meniul rapoarte - situatie comenzi, setand ziua , ora...etc nu imi corespunde suma din acel raport cu suma transferata in saga
exemplu :
-Situatie comenzi 1200 lei
-situatie incasari cumulate pe gestiuni (raport mic) 1200 lei
- raport zilnic generat de casa de marcat 1100 lei
-vanzari transferate in saga 1100 lei .
Deci diferenta 100 lei intre ele.
Generez raportulul situatie incasari cumulate pe gestiuni (raport mic) = 1200 lei
Nu inteleg de ce nu am egalitate intre transferul datelor in saga si raportul din situatie comenzi.
Ma puteti ajuta , va rog?
Ce anume nu fac corect ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: problema raport

#2 Mesaj de septimiuv »

Valoarea de 100lei dintr-o comandă nu s-a transformat într-o emitere de bon fiscal.

baldaul488
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 26, 2017 12:47 pm

Re: problema raport

#3 Mesaj de baldaul488 »

Dl.Septimiu, am verificat si apar toate comenzile ca fiind inchise, validate , incasate .
Nu stiu ce sa fac in acest caz, deoarece pe "situatie incasari cumulate pe gestiuni " ar trebui sa am la sfarsitul zilei, calcul pe fiecare gestiune , cu suma aferenta vanzarilor din aceste gestiuni.
Astfel este clar conform "situatiei incasari cumulate pe raport mic " si pe gestiuni , (ptr ca PUB LINEA genereaza ! ) ce anume am vandut :
...a... suma din gestiunea 9% marfa bar , (371.1) 707.1
...b ...suma din gestiunea marfa bar 19% , (371.2) 707.2
....c...suma din gestiunea marfa bar 5% (371.3) 707.3
...d....suma produse preparate cu 19% , ( aferenta productiei -345.1) respectiv 7015.1
...e....sume produse preparate cu 9% , ( aferenta productiei -345.2) respectiv 7015.2
Total general sume = raport zilnic din casa de marcat.
Apoi controlam astfel si raportul de productie generat in saga la inchidere .
( val raportului de productie 9% = val fara tva 9 % a vanzarilor preparate 9% de pe raportul zilnic )
( val raportului de productie 19% = val fara tva 19% a vanzarilor preparate 19% din raportul zilnic )
Dar daca am mereu diferente intre suma zet si suma din raport comenzi in ziua respectiva, nu este ok.
S-a mai intalnit cineva cu situatii de gen? cum fac echilibru dintre cele doua?
S-a spunem ca aveti dreptate si o comanda nu a fost transformata intr-o emitere de bon. Cum as putea rezolva ?
Dar am avut situatii si invers , suma comenzilor mai mica si transferul cu rapotul zilnic in saga ... mai mic . Nu mai inteleg...
Deci daca aceste doua rapoarte nu sunt egale la sfarsitul zilei zet cu comada , nu avem cheie de control asupra ce se transmite corect in saga.
Cert este faptul ca PUBLINE ar trebui sa aiba optiunea de selectie prin care se poate verifica acest lucru.
ex: La inchiderea zilei de lucru (de la ora 7 - 23.59 ) , suma raportului zilnic transferata in saga sa fie = cu suma comenzilor inchise . Cum exemplificam diferentele in cazul unui control?....Dl inspector stati putin ca , stiti..nu s-a generat bonul pe casa de marcat dar Pub line a facut transferul, stocul a scazut...dar bon fiscal nu am !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: problema raport

#4 Mesaj de balazse »

Pentru BaldauL488
Eu personal nu folosesc PubLine, dar as avea o intrebare. Nu cumva raportul Z sa contina doar incasarile din ziua respectiva (adica cele din intervalul orar 07:00-24:00), iar restul sa fie cele incasate dupa ora 24:00 (comenzile fiind inainte de ora 24:00) si atunci va aparea pe raportul Z din ziua urmatoare?

Scrie răspuns