Eroare la preluarea datelor din saga

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
nadragc633
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 20, 2014 5:54 pm

Eroare la preluarea datelor din saga

#1 Mesaj de nadragc633 »

Salut, am actualizat Saga Market Line la ultima versiune (1.0.5.774) La sincronizarea articolelor din Saga, primesc eroarea: "unable to complete request to host - No message for error code 335544721 found"
Versiunile celor doua programe sunt la zi. Modul de lucru este client-server. Mentionez ca pana la versiunea 1.0.4.xxx a functionat.

A mai intampinat cineva aceasta problema ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#2 Mesaj de balazse »

Ai actualizat si programul Saga?
Faptul ca ai ultima versiune, nu inseamna ca ai si ultima actualizare. La versiune 539, au aparut cel putin 31 de actualizari, iar din 08.12.2021, de cand a aparut vers.1.0.5.657 de la MarketLine au aparut cel putin 5 actualizai la vers.539 la SAGA C.
Daca ai actualiza si iti apare in continuare eraore, trimite e-mail echipei Saga (poate cazul tau ii o situatie mai exceptionala, care nu a intrat la testare inainte de noua versiune).
Sa ne zici si noua cum s-a rezolvat.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#3 Mesaj de danilevicis »

și eu am probleme la accesarea Mkl in retea. Dac up date la Safa sa vad daca se schimba in bine ceva
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

nadragc633
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 20, 2014 5:54 pm

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#4 Mesaj de nadragc633 »

danilevicis scrie: Lun Dec 13, 2021 2:57 pm și eu am probleme la accesarea Mkl in retea. Dac up date la Safa sa vad daca se schimba in bine ceva
Ai aceeasi problema cu cea descrisa de mine ?

nadragc633
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 20, 2014 5:54 pm

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#5 Mesaj de nadragc633 »

balazse scrie: Dum Dec 12, 2021 12:00 pm Ai actualizat si programul Saga?
din 08.12.2021, de cand a aparut vers.1.0.5.657 de la MarketLine au aparut cel putin 5 actualizai la vers.539 la SAGA C.
Nu stiu de unde ai tu aceasta informatie. Daca e asa cum spui, inseamna ca ar trebui sa actualizam Saga in fiecare zi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#6 Mesaj de balazse »

Pentru NadragC633
Intrii pe site la Programul SAGA C si vezi daca a aparut o actualizare noua, adica s-a modificat data (sau marimea fisierului).
Este normal sa nu apara intotdeauna o versiune noua la o inbunatatire/actualizare, deoarece se rezolva anumite probleme care poate apar doar la unii utilizatori sau se introduc mici inbunatatiri (sau s-au corectat mici erori, care apar in anumite cazuri specifice), lucru care nu intotdeauna necesita crearea unei noi versiuni.
A fost caz cand anumite institutii si-au actualizat formularele sau cazuri similare, si atunci doar s-a introdus o actualizare.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#7 Mesaj de danilevicis »

Am sunat la Saga au intrat prin teamviewer, au constatat si au zis ca nu stiu care e problema, ca revin cu un telefon, nu au mai revenit. Vad pe site pusa in Saga o versiune pe 13.12. Mai descarc o data oare? Pt nadragc633, nu e chiar aceiasi eroare ca la tine, dar oricum e bulit rau la accesare prin retea ca inainte mergea perfect. Oare din cauza ca am atasat o imagine unui frumos articol???
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#8 Mesaj de danilevicis »

S-a rezolvat prin actualizarea Firebird pe server. Multumim domnului SB!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

nadragc633
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 20, 2014 5:54 pm

Re: Eroare la preluarea datelor din saga

#9 Mesaj de nadragc633 »

S-a rezolvat si la noi, a fost scoasa o noua versiune de Marketline in care a fost corectata eroarea de conexiune.
Multumim echipei Saga

Scrie răspuns