Export FGO > SAGA

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Export FGO > SAGA

#1 Mesaj de stroer1948 »

O firma pentru care se tine contabilitatea in SAGA, lucreaza preponderent cu un furnizor care utilizeaza FGO pt emiterea facturilor. Cum as putea sa import facturile de la el in SAGA ?
Am observat ca FGO, are un buton de export in diverse programe de conta, dar nu si in SAGA :evil:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Export FGO > SAGA

#2 Mesaj de balazse »

Poate ar trebui sa ii contactezi direct pe cei de la FGO. Poate exista export a unui fisier XML sau poate trebuie sa iti creezi un cont FGO si se pot prelua facturile de la furnizor, dupa care preluat in Saga.
Sa ne zici si noua ce ai reusit.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Export FGO > SAGA

#3 Mesaj de danilevicis »

stroer1948 scrie: Sâm Oct 09, 2021 2:03 am O firma pentru care se tine contabilitatea in SAGA, lucreaza preponderent cu un furnizor care utilizeaza FGO pt emiterea facturilor. Cum as putea sa import facturile de la el in SAGA ?
Am observat ca FGO, are un buton de export in diverse programe de conta, dar nu si in SAGA :evil:
Trebuie ca acel furnizor sa trimita notificare pe e-mail cu facturile emise, apoi ele vor putea fi importate automat zilnic, din ecranul FGO din Saga
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Export FGO > SAGA

#4 Mesaj de balazse »

Pentru DanileviciS
Pentru asta nu ar trebui sa ai (ca si client) cont de fgo, precum si un anumit tip de abonament sau doar iti preia automat in Saga?
Daca da, cum se realizeaza (pe nedefinit sau pe un anumit tip de articol)?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Export FGO > SAGA

#5 Mesaj de danilevicis »

Este necesar sa primesti o invitatie din partea contabilului tau utilizator SAGA, direct din programul de contabilitate SAGA. Acesta trebuie sa iti ceara permisiunea sa se conecteze cu firma ta.
Invitatia iti va aparea in pagina Setari, tabul Legatura SAGA (in cazul in care ai mai multe firme in cont, contabilul va trebui sa iti ceara permisiunea pentru fiecare dintre ele).
Pentru a te conecta, apasa butonul Activeaza ( extras din intrebarile ajutatoare)

Se poate realiza si pe nedefinit si pe tip de articol, depinde ce cum este in Saga contabilitatea.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Export FGO > SAGA

#6 Mesaj de balazse »

Dar pentru aceasta ai nevoie de abonament Premium, nu?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Export FGO > SAGA

#7 Mesaj de danilevicis »

Eu am premium, dar parca pt facturare simpla era gratuit, nu stiu sigur. Oricum conectarea se poate face gratuit din Saga.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Export FGO > SAGA

#8 Mesaj de balazse »

Facturarea este gratuita, dar pentru receptii, adica sa primesti facturi de la furnizor ai nevoie de partea de Premium (daca iei in calcul timpul castigat, mai ales daca discutam despre mai multe firme, merita).

Scrie răspuns