Conectare FGO

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Conectare FGO

#1 Mesaj de mandeala464 »

Buna ziua si la multi ani!
va rog sa ma ajutati pentru a putea conecta baza de date Saga la FGO, am primit mail pentru creerea contului, dar la sincronizarea bazei de date cu Saga mesajul care imi apare este :
Pentru a te conecta cu SAGA, trebuie sa primesti o invitatie direct de la utilizatorul aplicatiei SAGA (contabilul).
Nu stiu ce ar mai trebui sa fac.

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Conectare FGO

#2 Mesaj de septimiuv »

În saga, apasă în dreapta sus ai un buton FGo. Gâdilă-l nițel.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: Conectare FGO

#3 Mesaj de mandeala464 »

L-am gadilat deja: imi apare import facturi din FGO, dar imi spune ca nu am de importat nimic( desi am emis o factura din FGO).Mentionez ca fact pe care emis-o am introdus manual clientul.
Jos in dreapta este : Export clienti si articole in FGO. Se creeaza o arhiva... dar asta este tot.
Am cautat un manual ... ceva..., dar nu am gasit.
Am introdus 2 firme pentru care am emis facturi... dar nu reusesc sa ma comectez la SAGA.
Mai astept si alte sugestii.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Conectare FGO

#4 Mesaj de septimiuv »

Ia legătura cu fgo.ro

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Conectare FGO

#5 Mesaj de herganiec »

care e beneficiul ca emiti facturi cu FGO?
:roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Conectare FGO

#6 Mesaj de balazse »

Poti emite de ori unde, doar internet sa ai.
Precis se poate face conexiunea cu o pagina online si facturarea sa mearga de pe FGO.
Cel mai important este ca se poate importa in Saga.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: Conectare FGO

#7 Mesaj de mandeala464 »

Deoarece s-a introdus aceasta facilitate am incercat-o.
1.Facturile emise sunt foarte frumoase.
2.Daca un colaborator vrea sa-i emit factura si nu sunt la birou ( si poate vrea s-o si plateasca :lol: ), atunci pot face fact cu FGO.
3.Cel mai important avantaj este ca se pot importa in SAGA, deoarece mai sunt si alte programe de facturare on line, dar facturile trebuie introduse apoi in program.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Conectare FGO

#8 Mesaj de septimiuv »

Un alt avantaj este apariția facturii în contul fgo al clientului, dacă are, și importul automat în saga, dacă are.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Conectare FGO

#9 Mesaj de stroer1948 »

mandeala464 scrie:L-am gadilat deja: imi apare import facturi din FGO, dar imi spune ca nu am de importat nimic( desi am emis o factura din FGO).Mentionez ca fact pe care emis-o am introdus manual clientul.
Jos in dreapta este : Export clienti si articole in FGO. Se creeaza o arhiva... dar asta este tot.
Am cautat un manual ... ceva..., dar nu am gasit.
Am introdus 2 firme pentru care am emis facturi... dar nu reusesc sa ma comectez la SAGA.
Mai astept si alte sugestii.
Am patit si eu asa. Desi am urmat toti pasii, pe fgo.ro imi aparea ca nu m-am conectat cu SAGA. Umatoarea zi, mi-a aparut ca sunt conectat, fara sa-i mai fac ceva. Probabil, este nevoie de un anumit timp sa se faca sincronizarea.

butaa
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 17, 2012 2:07 pm

Re: Conectare FGO

#10 Mesaj de butaa »

Toate bune și frumoase, dar sunt câteva neajunsuri (cel puțin pentru mine) și vreau să văd dacă e doar la mine (am doar partea de gestiune SAGA cumpărată, țin doar conta primară și gestiunea, restul face contabila):

1. Pe FGO se importă doar clienții și articolele, nu și facturile emise deja în SAGA, sau nu le-am găsit eu.
2. La import din FGO apare TVA 24% și eroarea aferentă în SAGA
3. Dacă o factură a fost trimisă din FGO spre SAGA, a dat eroarea de TVA și apoi a fost ștearsă, în FGO apare ca trimisă, nu se mai retrimite, nu se poate șterge (doar storna), deci practic o reintroduci de mână în SAGA.
4. Logo-ul probabil trebuie să fie într-un anumit format/rezoluție, la mine decupează și alungește o parte din el.

Acestea au fost doar primele probe, se poate să-mi fi scăpat mie anumite detalii și să nu fie toate afirmațiile de mai sus probleme reale.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conectare FGO

#11 Mesaj de tomac »

1. Așa este. Nici nu ar avea cum să se importe cele operate în SAGA - nu se merge pe principiul ăsta.
2. Apare 24% pentru că așa e setat în articole la produsele respective în SAGA. Verificați cota din Fișiere-Articole
3. Așa este. Luați legătura cu fgo.ro
4. la fel, luați legătura cu fgo.ro
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc431
Mesaje: 113
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: Conectare FGO

#12 Mesaj de buldanc431 »

am urmatorul mesaj la incercarea de a ma conecta cu FGo .
Unde imi apare utilizator , parola si mail , la apasarea butonului" trimitere mail de conectare la FGO " imi apare :"OLE IDIspatch exception code o from msxml3. ddl:system erroe -2146697208...1429. apas ok pe acest mesaj iar raspunsul este " Fisierul de raspuns nu este valid . Incercati din nou" .
va rog sa-mi spuneti ce este gresit si cum sa procedez. Mutumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Conectare FGO

#13 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele postate aici (30 Mar 2015 20:27):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=30179

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Conectare FGO

#14 Mesaj de filipv1 »

butaa scrie:Toate bune și frumoase, dar sunt câteva neajunsuri (cel puțin pentru mine) și vreau să văd dacă e doar la mine (am doar partea de gestiune SAGA cumpărată, țin doar conta primară și gestiunea, restul face contabila):

1. Pe FGO se importă doar clienții și articolele, nu și facturile emise deja în SAGA, sau nu le-am găsit eu.
2. La import din FGO apare TVA 24% și eroarea aferentă în SAGA
3. Dacă o factură a fost trimisă din FGO spre SAGA, a dat eroarea de TVA și apoi a fost ștearsă, în FGO apare ca trimisă, nu se mai retrimite, nu se poate șterge (doar storna), deci practic o reintroduci de mână în SAGA.
4. Logo-ul probabil trebuie să fie într-un anumit format/rezoluție, la mine decupează și alungește o parte din el.

Acestea au fost doar primele probe, se poate să-mi fi scăpat mie anumite detalii și să nu fie toate afirmațiile de mai sus probleme reale.
ref 3:
- Sa aveti SAGA actualizata la ultima versiune.
- In FGO se poate sterge factura, daca intai stergeti incasarile aferente;
- Refaceti factura in FGO cu TVA-ul corect, folosind acelasi numar.
- Apasati butonul FGO in SAGA si ar trebui ca factura sa apara

ref 4:
- Atunci cand incarcati un logo, aveti si un control simplificat, prin care il puteti incadra/redimensiona;
- Va recomandam sa folositi logo cu fundal transparent, iar raportul lungime/latime sa nu fie mai mare de 2.5

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Conectare FGO

#15 Mesaj de balazse »

Pentru FilipV1
Referitor la marimea pentru logo, care ar fi unitatea de masura pentru 2,5?

Scrie răspuns