Modificare denumire clienti

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Modificare denumire clienti

#1 Mesaj de stroer1948 »

Am importat din SAGA in FGO nomenclatorul de clienti, insa unii clienti aveau denumirea gresita (typo), iar FGO nu se poate edita si denumirea clientului.
Cum as putea face sa modific denumirea unor clienti in FGO ?

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Modificare denumire clienti

#2 Mesaj de filipv1 »

Buna seara,

Pe moment nu permitem modificarea informatiilor principale la clienti: Denumire, CUI, J etc.
Pe viitor, cand va fi facuta disponibila aceasta functionalitate, va trebui ca modificarile sa le operati de mana si in SAGA sau sa ii comunicati contabilului Dv. sa le modifice, daca vreti sa aveti consistenta intre cele 2 sisteme.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Modificare denumire clienti

#3 Mesaj de stroer1948 »

Multumesc pentru info.
Pentru ca trebuia sa fac aceste modificari, am procedat in felul urmator: am sters din FGO clientii respectivi, am modificat denumirea in SAGA si am exportat si importat din nou in FGO. Se pare ca a functionat.
Functionalitatea de editare a denumirii si a J-ului, cred ca este necesara si altor utilzatori, deoarece sunt frecvente cazurile in care un client isi schimba denumirea sau adresa (in alt judet, caz in care se modifica si J-ul). Insa aveti dreptate, trebuie cumva o alerta, daca denumirile pentru acelasi cui sunt diferite in SAGA si FGO.

Mai am o intrebare si n-as vrea sa deschid un subiect separat pentru aceasta: Daca se creaza un client nou in FGO (client care nu exista si in SAGA), la import, se creeaza si in SAGA acel client?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Modificare denumire clienti

#4 Mesaj de septimiuv »

Da.

Scrie răspuns