baza de date

Detalii despre modul de utilizare al site-ului
Mesaj
Autor
boiangius
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 04, 2015 4:16 pm

baza de date

#1 Mesaj de boiangius »

buna ziua.am facut modificari fara sa dezarhivez.la urmatoarea salvare de date au fost salvate modificarile?nu ma pricep la calculatoare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: baza de date

#2 Mesaj de balazse »

Ce intelegi prin "dezarhivare"?

boiangius
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 04, 2015 4:16 pm

Re: baza de date

#3 Mesaj de boiangius »

Salvarile de date se efectueaza intr-o arhiva.Am folosit termenul "dezarhivare"in loc de "restaurare".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza de date

#4 Mesaj de tomac »

Și de ce ați restaura o bază de date înainte de a face modificări? Eventual o salvați înainte de a modifica ceva în baza de date pentru a putea reveni la starea inițială.

Să luăm logic:
- salvarea datelor se face obligatoriu la intervale regulate de timp nu doar local ci și pe un mediu extern
- salvarea datelor se face obligatoriu înainte de actualizarea programului și înainte de a opera modificări pe baza de date pin ecranul întreținere BD - modificare coduri
- restaurarea datelor se folosește dacă se dorește renunțarea la datele curente și revenirea la o situație anterioară ori în cazul în care urmare a unui incident datele au fost alterate sau pierdute.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

boiangius
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 04, 2015 4:16 pm

Re: baza de date

#5 Mesaj de boiangius »

Am facut modificari unde datele erau salvate.Am salvat din nou dupa modificari,deci amandoua variantele sunt salvate.Eu nu cred ca este normal sa ramana asa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza de date

#6 Mesaj de tomac »

Eu nu înțeleg ce doriți de fapt. Sincer.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: baza de date

#7 Mesaj de ferenta »

@Boiangius
Este normal ca la salvări baze de date să apară toate salvările făcute în timp.Dar în caz că doriți să reveniți la o bază de date anterioară, normal mi se pare să reveniți la ultima, nu la penultima, nu?Nu știu nici eu sigur dacă am înțeles ce doriți! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

boiangius
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 04, 2015 4:16 pm

Re: baza de date

#8 Mesaj de boiangius »

V-am spus ca nu ma pricep la calculatoare.Se salveaza de fiecare data intreaga baza de date?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: baza de date

#9 Mesaj de ferenta »

Exact!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza de date

#10 Mesaj de tomac »

Da. Salvarea din ecranul Întreținere BD salvează întotdeauna întreaga bază de date.
Înregistrările adăugate se salvează întotdeauna la apăsarea opțiunii salvez disponibilă în meniul operațiunii adăugate. Ștergerea sau modificarea unor înregistrări existente în baza de date se face cu butoanele de modificare/ștergere din ecranele în care se introduc date.
Dar salvarea din ecranul de întreținere are rolul de a efectua copie de siguranță a întregii baze de date pentru ca în caz de incidente neplăcute să se poată reveni la o stare corectă. Și salvarea efectuată din acel ecran salvează ÎNTOTDEAUNA întreaga bază de date. Așa cum este ea în momentul salvării ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

boiangius
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 04, 2015 4:16 pm

Re: baza de date

#11 Mesaj de boiangius »

Va multumesc foarte mult.Am inteles.

Scrie răspuns