actualizare saga320

Detalii despre modul de utilizare al site-ului
Mesaj
Autor
mihailescul328
Mesaje: 66
Membru din: Mie Feb 20, 2008 12:00 am
Contact:

actualizare saga320

#1 Mesaj de mihailescul328 »

am saga c 318 si stocuri si contabilitate si nu reusesc sa dau jos actualizarea 320.ma ajuta cineva?va rog mult

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

incearca mirror 1 sau mirror 2

mihailescul328
Mesaje: 66
Membru din: Mie Feb 20, 2008 12:00 am
Contact:

#3 Mesaj de mihailescul328 »

mutumesc!

carcui824
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

despre SagaC.

#4 Mesaj de carcui824 »

Va rog sa-mi spuneti dece in programul Saga c.3.o ,daca am o unitate care opereaza in contabilitate pe gestiuni de tip global -valoric ,descarcarea si inchiderea nu le face pe gestiuni distincte?Nu operam cu stocuri cantitative si valorice.Daca se poate sa imi trimiteti raspunsul la mesaj pe adresa mea Email care este carcuiacob@yahoo.com. Va multumesc anticipat.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: despre SagaC.

#5 Mesaj de paturcai »

carcui824 scrie:Daca se poate sa imi trimiteti raspunsul la mesaj pe adresa mea Email care este carcuiacob@yahoo.com. Va multumesc anticipat.
Sunt de principiul ca trimitand pe email un raspuns ii vaduvim pe ceilalti colegi de raspunsuri sau de idei care mai de care sa ajute atat cat poate. Vei primi raspunsul si pe email dar este firesc ca daca intrebarea o pui pe forum sa intrii pe forum si sa-ti potolesti setea de cunoastere impreuna cu ceilalti colegi.
Daca la TIPURI DE GESTIUNI ai fi denumit corect gestiunile cu analiticele respective (exemplu: Gestiunea global valorica 1 se va chema MAGAZIN 1 iar la analitice se va completa 371.00001, 378.00001, 4428.00001, 607.00001, 707.00001, la gestiunea global valorica 2 se va denumi - cu adaugare firesc - MAGAZIN 2 iar la analitice vei fi ales 371.00002, 378.00002, 4428.00002, 607.00002, 707.00002, la gestiunea 3.....) vei fi avand in fata ochilor surpriza sa descoperi ca SAGA chiar stie sa descarce global-valoric pe FIECARE MAGAZIN in parte.
Incearca si vei vedea cat de frumos opereaza.
Uite drumul ce trebuie sa urmezi:
Pasul 1:
Administrare--->Configurare societati-------->se alege GESTIUNI DISTINCTE----------->IESIRE (sau ESCAPE)
Pasul 2:
Fisiere---->Gestiuni----->Adaug-------->
MAGAZIN1------->Tip gestiune se alege GLOBAL VALORICA----------> se trec conturile anatitice pentru fiecare gestiune------>Salvare.
MAGAZIN2------->Tip gestiune-----> .....etc pentru fiecare gestiune in parte.
La introducerea marfurilor in NIR-uri se va tine cont de analiticul ales:
Imi intra marfa pe gestiunea MAGAZIN1, la contul contabil se va trece in fiecare linie a NIR-ului contul 371.00001 pentru marfurile aferente MAGAZIN1. Este recomandat ca fiecare factura de intrare sa fie NUMAI pentru MAGAZIN1 sau MAGAZIN2, etc. NU CA SAGA NU STIE, nu! Va fi o munca in plus pentru tine sa creezi o gestiune DEPOZIT CENTRAL si de aici sa trimiti marfurile cu TRANSFER in gestiunile celelalte. DIn practica s-a dovedit ca munca este destul de anevoioasa. Nu este imposibila este doar anevoioasa.
La iesiri/vanzari la contul contabil se va trece fiecare vanzare cu contul de venit aferent: ce se vinde pe MAGAZIN1 va fi contat cu 707.00001, ce va fi pe MAGAZIN2 va fi contat pe 707.00002, etc.
Cand se va da inchidere de luna, SAGA va sti sa foloseasca conturile aferente de descarcare din gestiune, respectiv aferente TVA neexigibila, etc.
Un sfat colegial: Daca ai gestiuni distincte, MUSAI sa ai REGISTRE DE CASA pentru fiecare MAGAZIN in parte. Va exista o CASA CENTRALA in care se vor transfera cu DP de la fiecare casa in parte numerarul zilnic.
In rest de la Elena:
Succesuri. (Stii tu care Elena sa nu mai divagam pe acest subiect, bine?!)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ivancum
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am

nu stiu cum sa o mai scot la capat cu eceste gestiuni....

#6 Mesaj de ivancum »

am de ieri un magazin si un depozit.... la depozit tin evidenta CANTITATIV-VALORIC LA PRET DE ACHIZITIE....pt magazin am casa de marcat.... nu-mi da nota contabila corect.... nu stiu ce sa mai fac.
multumesc celor care vor incerca sa ma lamureasca ....din tot ce am citit ...nu mi se pare nimic explicit...

ivancum
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am

#7 Mesaj de ivancum »

am uita sa specific ca depozitul se aprovizioneaza din import si magazinul din depozit prin transfer....am configurat gestiunile....am bifat si debifat....
am incercat mai multe variante si nimic
macar as vrea sa stiu daca saga poate sa faca asta sau nu....

ivancum
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am

#8 Mesaj de ivancum »

am sunat la saga si doua domnisoare se intrebau una pe alta...asa ca ...am renuntat... :(

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#9 Mesaj de septimiuv »

la configurare societati bifezi "evaluare pe gestiuni distincte"
la fisiere definesti gestiunile, una cantitativ valorica pt import si una global valorica pt magazin, la cea global valorica pui analitic la conturile 371, 378, 4428, 607 si 707; la tip articol la "marfa" pui alt analitic pt a nu incurca borcanele
de aici e simplu, faci intrari pe articole, creezi fiecare articol si ii pui tip "marfa" cu analiticul diferit de cel de la global valoric, iar pt trabsfer intrii la .... transferuri unde alegi gestiunea predadoare, cea primitoare, in ecranul de jos pui articolul transferat si pretul de vanzare pt magazin
mai departe e la mintea cocosului, notele se vor genera la inchiderea de luna

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#10 Mesaj de danilevicis »

septimiuv scrie: in ecranul de jos pui articolul transferat si pretul de vanzare pt magazin
mai departe e la mintea cocosului, notele se vor genera la inchiderea de luna
dar nu e cam obositor sa tot pui manual pretul de vanzare la 200 articole pe zi? nu se poate ca pretul asta de vanzare sa fie presetat si sa vina automat o data cu codu' ? 8)
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Pai e presetat in "Articole". In plus exista butonul "Preturi vanzare" ce pune la dispozitie un ecran ....
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: actualizare saga320

#12 Mesaj de tatum »

Abia din 2014 lucrez magazine cu gestiune global valorica . Am 1 depozit la care se intocmeste NIR pentru marfa la valoarea de vanzare cu TVA . Din acest depozit se transfera cu AIM marfa la 3 magazine de unde se face vanzarea efectiva pe casa de marcat .
La 01.01 cand am configurat gestiunile , am creat analitice 1-depozit si 2,3,4 pentru celelalte si la fel pentru 378, 607,707 . Am pierdut din vedere la configurarea lui 4428 sa trec si M(marfa) si am configurat doar 1; 2; ;3; 4 . Deci conturile de tva neexigibila pentru marfa apar 4428.1 ; 4428.2 etc (si nu asa cum cred ca ar fi fost corect 4428.M.1 etc)
Este gresit daca nu apare M din configurarea lui 4428 ? Pot aparea probleme mai tarziu?
Este indicat sa reintroduc intrarea de marfa reconfigurand contul 4428.1 in 4428.M.1 ? Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: actualizare saga320

#13 Mesaj de tomac »

Nu e greșit. Nu e nici o problemă. Acel M e folosit de program în cazul în care există o singură gestiune evaluată global-valoric. Dacă se lucrează pe gestiuni distincte, programul va folosi analiticele definite în fișiere-gestiuni pentru gestiunile cantitativ-valorice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: actualizare saga320

#14 Mesaj de tatum »

multumesc

Scrie răspuns