verificare stare declaratii

Mesaj
Autor
ciuread
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

verificare stare declaratii

#1 Mesaj de ciuread »

Am transmis decl. 100 si 300 si nu am scos "recipisele" la acel moment.
Incerc de 4-5 zile sa intru pe pagina de vizualizare a starii declaratiilor. Imposibil !!
Dau ANAf, sus in dreapta, in banda, dau click pe "cheita" , imi cere sa prezint certificat, prezint, imi cere parola de la certif. digital o dau si .......invariabil, scris in culoare rosie : "Incercarea de autentif. a esuat. PENTRU A ACCESA ACEASTA PAGINA AVETI NEVOIE DE CERTIFFICAT DIGITAL " !!!!!
Am sunat la directia finantelor publice si nici macar cei de la compartimentul IT nu mi-au dat un raspuns.
Aceasta pagina am reusit sa o accesez ultima oara in 05.04.2011.
Are cineva idee de cauze si/sau solutii ?

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: verificare stare declaratii

#2 Mesaj de stire »

starea declaratiilor puteti sa le verificati aici

http://www.anaf.mfinante.gov.ro/StareD112/welcome.do

nu trebuie sa va logati undeva
Never say never !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: verificare stare declaratii

#3 Mesaj de balazse »

Nu cred ca CiureaD s-a referit la D.112, ci la D.300 si D.100.

ciuread
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#4 Mesaj de ciuread »

Da, asa este! m-am referit doar la declaratiile 100 si 300; declaratia 112 a "mers" bine

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#5 Mesaj de belibouc436 »

In cat timp poti verifica daca este ok declaratia trimisa electronic? Eu am trimis pe 5 aprilie si nici acum cand intru sa verific in Stare D 112 nu reusesc. Dureaza mai mult la cele trimise electronic decat la cele depuse direct la finante?
Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: verificare stare declaratii

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Eu depun on'line si in 2 minute maxim am recipisa :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#7 Mesaj de herganiec »

p[i da, unii au pile... c[ stau
..la mare...la soare
:wink: :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: verificare stare declaratii

#8 Mesaj de balazse »

Pentru BelibouC436
Este posibil sa nu treci corect numarul de inregistrare.
Citeste aici despre formatul codului:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... are#p81617

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#9 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc de raspunsuri, dar nu stiu care este cauza. Am trimis declaratia si totul parea atunci in regula: mi-a aparut mesajul ca a fost depusa o declaratie si am primit un cod : 1001725. Asta a fost tot. Acum o saptamana. De atunci tot incerc iar mesajul cand deschid este:
Stare: Fisierul depus nu este o declaratie D112.
Eroare: fisier modificat dupa semnare sau versiune incorecta.
Apoi spune ca declaratia poate fi intr-una din starile........

Va rog din suflet sa-mi spuneti daca am facut bine: exact ce iau pe CD si depun la finante, din TEMP, din luna martie, PDF-ul, asta am trimis si electronic. Este bine? Sau se face altfel?

Oare sa incerc sa o mai trimit inca o data? Cele pe care le-am depus personal la finante, din acelasi program, toate au fost bune.
Deci fac o greseala undeva, dar nu stiu unde.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: verificare stare declaratii

#10 Mesaj de balazse »

Faci astfel. Dupa ce generezi fisierul pdf mergi la "file" -> "save as..." si salvezi preferabil intr-un folder creat special -> validezi declaratia -> apesi pe "save" -> semnezi declaratia -> incarci pe internet (atentie fara a deschide pentru a verifica).
Propun salvarea intr-un folder special creat pentru a evita suprascrierea cu o declaratie nesemnata, deoarece ori de cate ori generez o declaratie aceasta suprascrie cel existent anterior in folderul "temp".
La tine nu s-a validat declaratia, ca urmare va trebui sa depui inca o data declaratia initiala.
Sa ne zici ce ai rezolvat.

pinteam10
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 31, 2009 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#11 Mesaj de pinteam10 »

buna seara,nici eu nu pot verifica starea d100 si d300,dupa ce am depus declaratiile nu ma pot loga pe portalul anaf,da ca eroare mesajul ca nu am certificat digital.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#12 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc balazse pentru indicatii. Le-am listat si am incercat sa urmez pasii pe care i-ai indicat acolo, dar nu stiu ce-am facut, sigur nu ceva bine, ca tot acelasi mesaj imi da. Dar daca tot nu s-a depus declaratia pot sa o duc pe CD ca pe celelalte direct la finante? Nu de alta dar ma apuca Pastele tot incercand. Asa ca o depun personal, si mai incerc luna viitoare poate pana atunci invat si eu sa le trimit. Culmea este ca atunci cand am trimis prima data declaratia am ramas uimita de faptul ca este foarte simplu de trimis, dar probabil ca eu am "simplificat" si mai mult treaba, ca nu am mai trimis nimic. Asta este. O seara buna.

ciuread
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#13 Mesaj de ciuread »

Astazi in sfarsit, cu ajutorul celor de la ANAF am primit un mesaj sa incerc din nou sa maloghez pe pagina de verificarea starii declaratiilor 100; 300 etc ( NU ESTE VORBA DE 112, care are alt mod de verificare)
Am incercat si MERGE!!

ciuread
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: verificare stare declaratii

#14 Mesaj de ciuread »

Inca ceva in legatura cu D 112 ;
Dupa validare si semnatura nu se mai intervine asupra fisier. PDF. Se transmite ASA cum a fost salvat !!Altfel se altereaza si da eroare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: verificare stare declaratii

#15 Mesaj de balazse »

Pentru BelibouC436
Procedeaza asa cum ti-am scris, precum si CiureaD si vei vedea ca nici 5 minute nu va trece si deja o sa-ti apara ca declaratia a fost valida. Cred ca mai bine "inveti" acum (adica stai si 15 minute sa studiezi, decat in iulie sa te panichezi.
Sa ne spui daca ai reusit.

Scrie răspuns