despre declaratia 318

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

despre declaratia 318

#1 Mesaj de herganiec »

Va rog sa ma ajutati cu niste pasi pt transmiterea declaratiei 318.
am facut declaratia 318 in .pdf, am validat-o si am semnat-o electronic.
Cum o transmit si unde... ? :(
Caut de 2 ore.. si pe anaf si pe fisierul validat sa gasesc un buton de transmitere(asa au zis unii) dar nu gasesc..
Hellllpppp!
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: despre declaratia 318

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!u ... 0g0NTMwSTE!/


"Completati formularul, validati-l si aplicati semnãtura electronicã. Va apare butonul cu textul "Trimite", apoi apasati pe el pentru expediere"
(Site ANAF>Declaratii Electronice>Rambursare TVA din UE ) :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#3 Mesaj de herganiec »

buba e ca nu apare butonul de a trimite.. :( de asta nu stiu... e doar validare si semnatura..
am facut cu adobe acrobat 9.4.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: despre declaratia 318

#4 Mesaj de eugen01 »

Conform Instructiuni de Utilizare la pasul 7 :
7. Aplicaţi semnătura electronică, salvaţi şi apoi trimiteţi formularul. Veţi primi o confirmare de primire.
Daca e vreo problema de versiune (nu cred ca e cazul) click-aim pe eticheta "Atentie" din antetul formularului descarcat.Sau pasul sase din Instructiuni.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#5 Mesaj de herganiec »

iata ce am facut eu:
1. am descarcat declaratia 318 de aici http://www.anaf.ro/public/wps/portal/AN ... clTVAdinUE
2. am completat-o cu tot ce am avut am validat-o cu butonul de pe ultima pagina (a spus ca e in regula), am semnat electronic a aparut semnatura. (Apropo sunt 199 de pagini asa imi arata)
3. am salvat documentul
4. de aici nu mai stiu ce sa fac:
- unii au spus ca trebuie sa apara un buton aci jos, langa validare cu <transmitere>(nu apare)
- altii au spus ca trebuie sa o trimit pe email ca document atasat. unde trebuie sa o trimit in cazul acesta ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: despre declaratia 318

#6 Mesaj de eugen01 »

Poate, aparitia acelui buton de transmitere este conditionata de existenta D 150 (simpla presupunere)
Am mai gasit si :
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/De ... lterat.pdf

Cred ca "ultima solutie" :
- Pentru informaţii suplimentare folosiţi următoarea adresă de e-mail (subiect depunere declaraţii electronice); sau
- admin.portal@mfinante.ro; sau direct la administratia de care apartinem (aici e un pic mai complicat)

petree911
Mesaje: 82
Membru din: Vin Mar 27, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#7 Mesaj de petree911 »

Am facut declaratia 318 ,am validat-o,am semnat-o electronic si-mi spune la trimitere ca am eroare la semnatura desi acum o zi am trimis declaratiile 112 fara probleme,fara erori la validare.A mai avut cineva asemenea problema si cum a rezolvat-o.Mutumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: despre declaratia 318

#8 Mesaj de eugen01 »


ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#9 Mesaj de ienciuf »

cam tarziu sfatul, dar pe viitor...
d 318 se completeaza direct pe site si doar atunci apare trimite..., daca mai apare :
EROARE !!!
Procesul de validare al certificatului a generat o eroare.
Transmiteti un email la adresa admin.portal@mfinante.ro in vederea identificarii erorii!
RASPUNSUL :
Stimate contribuabil,


Va rugam sa folosit versiunea de adobe de la 8.2 pna la 9.3 nu mai mare.
Instalati lantul de incredere al certificatului conform fisierului atasat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#10 Mesaj de herganiec »

mersi. tot e bun.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

burcad
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mai 28, 2007 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#11 Mesaj de burcad »

Mai aveti cumva fisierul atasat cu lantul de incredere? Multumesc

burcad
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mai 28, 2007 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#12 Mesaj de burcad »

Buna ziua

A mai trimis cineva D318? Poate puteti sa ma ajutati, de cate ori incerc sa o trimit imi apare eroare validare semnatura, desi am trimis celelalte declaratii fara probleme. Am scris celor de la finante si mi-au raspuns de 3 ori acelasi lucru, am instalat varianta de adobe 9.3, am instalat lantul de incredere si tot nu merge. Chiar nu stiu cum sa rezolv problema. Va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#13 Mesaj de herganiec »

incercati si cu adobe Reader vers. 8.4 poate sa fie si din aceasta cauza.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

taborav
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#14 Mesaj de taborav »

Buna ziua,
Intocmesc pentru prima data declaratia 318....Am inceput cu Austria avand mai putine bonuri.Am introdus toate bonurile si cand apas butonul "validare" imi apare o casuta cu atentionarea "Import 1 completati valoare PRO-RATA"....Eu nu am import ci doar achizitie de combustibil.Ma poate ajuta cineva? :oops:
Va multumesc

taborav
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre declaratia 318

#15 Mesaj de taborav »

in final am reusit.....validarea s-a facut, semnatura e OK dar cand o trimit imi apare mesajul"fisier completat eronat sau alterat"....ce as mai putea face?

Scrie răspuns