Ajutor, am muncit - vreau plata

Mesaj
Autor
chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Ajutor, am muncit - vreau plata

#1 Mesaj de chivuc »

Stimati colegi, "nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc ..." la ce teapa am luat, mi se aduna toti nervii si vreau sa fac ceva, dar apelez la voi sa-mi dati o solutie. Tin contabilitatea unei firme de aprox. 2 saptamani avand contract de munca cu timp partial. Dat fiind faptul ca firma e infiintata la sf lunii mai, am luat-o de la zero (depunere 010, semnatura electonica cu procura, obtinere parola ITM, achizitionarea R.U.C. + intocmirea actelor din urma pana la zi). Timpul efectiv lucrat a depasit nr. orelor din Contractul de munca. Dupa 10 zile mi-am cerut drepturile banesti (cum fusese intelegerea verbala cu faimosul patron), insa acesta m-a amanat de 2 ori, fapt ce m-a iritat cumplit. Parca as fi baiatul care imparte fluturasi in cutiile postale. Toate actele sunt la mine, asa a fost intelegerea, la birou neavand program de contabilitate si nici programul pt transmiterea Revisal-ului. M-am gandit sa-i fac o adresa prin care sa-l anunt ca absentez pe motivul neachitarii drepturilor salariale si in care sa-i aduc la cunostinta si toate orele efectuate pana acum (si suplimentare cum ar fi). Mai e putin si se inchide luna, pot sa fac statul de plata imediat cand se incheie luna, cu orele facute efectiv, fara Act aditional la Contactul de munca pt. toate orele lucrate? Ma intereseaza o procedura legala care sa duca in final la obtinerea salariului ce mi se cuvine. O mentiune, in Contractul de munca este stabilita o singura zi pt plata salariului (15 ale lunii urmatoare), insa eu vazand ca pe unii ii amana cu banii (cei care-i fac publicitate cu fluturasi in cutiile postale), m-am gandit sa-i cer banii in 3 etape sa nu am surprize la sfarsit de luna, caci mai bine stau degeaba decat sa muncesc pe degeaba. Dar, surprize, surprize si la mine. Cum sa procedez????? Eu la acea firma nu mai merg insa nu-mi dau demisia pana nu-mi vad banii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#2 Mesaj de balazse »

Trebuie sa astepti data de 15 a lunii urmatoare si doar dupa aceea poti sa faci orice adresa.
Ceea ce mai poti face este un act aditional la CIM unde treci ca se plateste pe 25 a lunii un avans de 50% din salar si primesti salariul in doua rate, dar asta va fi valabil deja incepand cu luna iulie (parca).

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#3 Mesaj de chivuc »

OK. Si cu orele efectuate, mai multe decat cele prevazute in CIM?

tudorachea
Mesaje: 281
Membru din: Mie Mar 08, 2006 12:00 am
Localitate: Oltenita
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#4 Mesaj de tudorachea »

Intre timp, faceti niste cursuri de box, MMA, karate sau judo. Prinde bine! Desi va urez sa nu fie nevoie...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#5 Mesaj de balazse »

Pentru ChivuC
Acum depinde cum va intocmi administratorul pontajul, de el depinde daca va trece sau nu orele suplimentare, in cel mai rau caz il poti reclama la ITM, dar asta dupa ce ai primit primul fluturas si nu apar orele suplimentare.

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#6 Mesaj de chivuc »

Daca il reclam la ITM l-am desfiintat de pe piata. Nici nu va spun cate nu are. De la ITM se sesizeaza si pt. protectia muncii, iar pt. domeniul lui unde folosesc diverse solutii pt. deratizare, dezinfectare ii trebuiesc multe. La inceput fiind, nu are cu ce sa faca fata controalelor (bani pt amenzi). Si de aceea nu vreau sa-i fac rau, imi vreau doar banii pt munca mea si sa se spele pe cap cu toata firma lui. Sper sa nu ajung la asta. Au trecut deja 4 zile si nu m-a sunat, iar toate actele ii sunt la mine. N-o fi avand nevoie de ele? Ar fi o problema asta pt. mine faptul ca actele ii sunt la mine? In contract se specifica locul prestarii muncii la sediu, insa acolo nu are program de contabilitate, nu are Revisal. Si am convenit sa iau actele acasa pt a le opera. Dupa inchiderea lunii, urma sa-i duc toate registrele, fumos aranjate, pt. luna anterioara.

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#7 Mesaj de magyariv »

Te "precipiti" dupa o luna? :D Ai " tupeul" sa iti ceri drepturile?..lasa..poate la pulivara..eu am muncit 9 luni pentru o firma cu contract semnat acte in regula si facturi emise in fiecare luna. Dupa 5 luni de neplata am inceput sa ma precipit..si mi sa promis marea cu sarea, apoi dupa 9 luni am renuntat sa mai lucrez pentru firma.Peste 3 zile m-am trezit cu politia la poarta ca "obstructionez functionarea firmei" adica nu am predat actele contabile :D si nu poate functiona firma..Am facut proces verbal de predare primire in fata politistului cu mentiunea ca in 20 de zile voi fi platita.Nici dupa 23 luni nu sa intaplat nimica.Poi in ian am dat in judecata firma si nu o sa credeti am pierdut procesul in martie dupa 4 termene.Motivarea inca nu am primit-o in mana desi suntem in junie( dar nici nu o astept cu spor), acuma sunt obligata sa platesc si cheltuielile de judecata pentru D-na patron care nu ma platit 9 luni.Deci traim in Romania frate si nu te pacienta! Sunt multi chiar foarte multi nesimtiti in tara asta care traiesc pe spinarea noastra :D Eu le doresc multa sanatate si prosperitate numai sa nu fie clientii firmei mele.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Din ianuarie pana in martie ati avut 4 termene de judecata? :shock:

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#9 Mesaj de magyariv »

da ca am mers pe procedura simplificata care era inca valabila pana in 10-12 ianuarie..

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#10 Mesaj de chivuc »

Dar cheltuielile de judecata pe litigii de munca nu sunt zero?

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#11 Mesaj de lupitaa »

cu contract semnat acte in regula si facturi emise in fiecare luna
- de aici reiese ca nu era angajata cu CIM ci a prestat activitatea ca PFA sau ca firma de conta... din pacate nu e litigiu de munca (desi chiar a muncit pentru acea firma).
https://adilupita.wordpress.com/

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#12 Mesaj de chivuc »

Eu am CIM , deci ch. de judecata ar fi zero?!

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#13 Mesaj de olteanz »

Contabilii nu trebuie sa scrie corect ??!!
1+1=3

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#14 Mesaj de ciuleil »

Ba da .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor, am muncit - vreau plata

#15 Mesaj de balazse »

Pentru ChivuC
Pana la urma ai primit salariul?

Scrie răspuns