CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA CU PESTE 5 CONT. DE INCHIRIE

Mesaj
Autor
stoicav999
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 19, 2013 10:08 am

CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA CU PESTE 5 CONT. DE INCHIRIE

#1 Mesaj de stoicav999 »

Buna seara,
am nevoie de ajutor.
Am o contabilitate in partida simpla a unei persoane fizice care are 7 spatii inchiriate cu contract de inchiriere.
De la peste 5 contracte de inchiriere este asimilat cu PFA, cu venituri din activitati independente, iar la declaratia 200 a trebuit sa bifeze impozitul calculat in sistem real, este corect, sau l-am sfatuit gresit?
Daca l-am sfatuit corect, am nevoie de legea si articolul din lege care prevede acest aspect, pentru ca n-am gasit publicarea oficiala ci doar sfaturi pe diverse site-uri.
Cu mii de multumiri,
VA DORESC SARBATORI FERICITE!
D. Stoica

antalr
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 01, 2012 11:51 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA CU PESTE 5 CONT. DE INCH

#2 Mesaj de antalr »

Veniturile din chirii sunt explicate la Cap.4 din Codul Fiscal "Venituri din cedarea folosintei bunurilor"
La alineatul 2 se mentioneaza ca in cazul in care persoana fizica realizeaza venituri din chirii din derularea unui numar mai mare de 5 contracte de inchiriere la sfarsitul anului fiscal, incepand cu anul fiscal urmator califica aceste venituri in categoria veniturilor din activitati independente si le supun regulilor de stabilire a venitului net pentru aceasta categorie, respectiv, aplica prevedereile Cap.2 "Venituri din activitati independente"
In plus, se prevede ca incepand cu 01.01.2014, veniturile din chirii obtinute de persoanele fizice sa fie impozitate cu 16% (impozit pe venit) si 5,5% (sanatate). Asteptam normele.
Succes!

Scrie răspuns